Kuzey Makedonya’da 45 belediyede düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turuyla ilgili ilk açıklama ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’den geldi.

VMRO-DPMNE Sözcüsü Marija Miteva, sandıkların kapanmasının hemen ardından basın toplantısı düzenledi. Miteva, seçim sürecinde bir takım usulsüzlüklere işaret etti, ancak zafere inandıklarını söyledi.

SDSM’nin panik içinde olduğunu ifade eden Miteva, “Sırf iktidarı elinde tutmak için tüm devlet kollarını kötüye kullanan düşen bir hükümetin neye benzediğini gördük. Devlet kurumlarının bu kadar kötüye kullanılması daha önce hiç görülmedi.” ifadelerini kullandı.

İlk turda 34 belediye, başkanını seçerken, muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) 22 belediye, iktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) 9, iktidar koalisyon ortağı Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) ise 3 belediye kazandı.

İlk tur, 17 Ekim’de düzenlenmişti

Ülkede, dün, koronavirüs nedeniyle karantinada bulunanlar, yaşlılar, hapishane ve huzurevindeki vatandaşlar oylarını kullanmıştı.

Kuzey Makedonya’da 81 belediye başkanının ve belediye meclis üyelerinin belirlenmesi için yerel seçimlerin ilk turu, 17 Ekim’de gerçekleştirilmişti.

Önceki Haber

İkinci turda bazı seçim yerleri dışında oy verme işlemi sona erdi

Sonraki Haber

Üsküp’te yarışı Arsovska önde götürüyor