İki Paralel Destan Gerek -2

Cihangirlik davamız yedi düvelin gözünde diken. Malum. Kimbilir tarihin hangi derinliklerinden başladı bu maraton. Soru işaretleri? Cevap – hem var, hem yok. NASA hala kutupların sırrını çözmeye çalışıyor. Ezelden beri gizem insanın en büyük merakı olmuştur. İngilizler der ki: Meraktan kedi ölmüş. Ne hikmetse.

Denizler eskilerden beri hem savaşın hem barışın kaderini belirleyen bir cihangirlik davası nişanesi özelliğini muhafaza etmiş bir sevdanın hayaliydi.

Piri Reis ermişlerin ermişi bir zat idi. Amerikakıtasının haritasını çizdi Kristof Kolmbudoan evvel. Piri Reisin donanması Cebelitarığı geçti mi? Muamma değil değil, geçti. Amerika kıtasının kıyılarına ulaştı keskin dürbünüyle. Kimileri bu Kaptanı Deryanın uzaylılarla temasa geçtiğine inanıiyordu ve hala inanıyor. Ömrü uzundu, ama ahirete göçüşü pek hazin oluverdi. Saray çok fena cezalandırdı Kızıl Denizin kıyılarında. Ruhuna el-Fatiha. Piri Reisin ceylan üzerinde çizdiği Amerika haritasının aslı bugün acaba hangi kripto müzede?

Tekerrür. Bugün de Mavi Vatan davası ve kavgası.

Kuzey Amerika Kızılderilileri büyük bir kıtlık zamanında atlarını bile besleyecek durumda olmadıklarından atlardan yoksun kalmışlar. Uzun zaman sonra Konkvistadorlar kıtanın kıyılarına atlarıyla inince, minnacık kızıledrili balaları atlara binerek öyle bir süratla onların atlarını koşturmuşlar, işgalcılar bu sahne önünde şaşkınlıklarını gizleyemimşler.

Tüm okuyucularıma can-ı gönülden selamlar.

Read Previous

Yunanistan’da bir günde 61 orman yangını

Read Next

Akaryakıta zam durmak bilmiyor