İki Eski Sırp Askere Savaş Suçundan Hapis

Bosna Hersek Mahkemesi, 1992-1995 yıllarındaki savaşta ülkenin doğusundaki Visegrad şehrinde sivillere yönelik “insanlığa karşı suç” işledikleri gerekçesiyle iki eski Sırp askeri toplam 24 yıl hapse mahkum etti.

Bosna’daki savaşta Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) mensubu olan ve Visegrad’da Boşnak sivillere yönelik savaş suçları işledikleri iddiasıyla yargılanan Momir Tasic ve Petar Tasic hakkındaki karar açıklandı.

Suçlu bulunan Momir Tasic 14, Petar Tasic ise 10 yıl hapse mahkum edildi. Aynı davada yargılanan ve savaş döneminde Visegrad Kamu Güvenliği Merkezinde görev yapan Mirko Tasic ise beraat etti.

Mahkeme Konseyi Başkanı Mediha Pasic, Momir ve Petar Tasic’in Visegrad’daki Boşnak sivillerin sürgün edilmesine iştirak ettiğini belirterek Momir Tasic’in ayrıca Boşnak bir kadına tecavüz ettiğini söyledi.

Mahkeme, Momir Tasic’in tecavüze uğrayan kadına yaklaşık 13 bin avro tazminat ödemesine de hükmetti.

Pasic, Momir, Petar ve Mirko Tasic’in 1992’de 6 Boşnak sivili esir aldıklarını kaydederek işkenceye maruz kalan bu sivillerin daha sonra Sırbistan’a götürüldüğünü ve bir daha kendilerinden haber alınamadığını sözlerine ekledi.

 

 

AA

Read Previous

Türk Akademisyen Makedonya’da Genç Liderlere Eğitim Verdi

Read Next

NATO, Makedonya’yı 30. üye olarak kabul etmeye hazır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *