İHH İnsani Yardım Vakfı Makedonya’da ihtiyaç sahibi sığınmacılara yardım elini uzatıyor

Makedonya sınırlarındaki sığınmacı merkezlerinde her gün 500 kadar sığınmacıya yiyecek yardımında bulunan İHH görevlileri, soğuk kış günlerinde de sığınmacıların yanında olacaklarını söyledi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacıların, geçici duraklarından biri olan Makedonya’da ihtiyaç sahibi sığınmacıların yardımına koşuyor.

İHH, Yunanistan üzerinden Makedonya’ya gelen ve ülkenin güney ve kuzey sınırlarındaki sığınmacı merkezlerinde kalanlara yiyecek, içecek ve giyecek yardımında bulunuyor.

Avrupa’daki sığınmacı krizinin en çok hissedildiği ülkelerden biri olan Makedonya’da, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Kızılhaç gibi kuruluşlarla sığınmacıların yardımına koşan İHH, yaklaşan soğuk kış günlerinde de bölgedeki faaliyetlerini sürdürecek.

Makedonya’nın kuzeyindeki Kumanova’ya bağlı Tabanovtse’de sığınmacılara yardım eden İHH ekibinden Burak Berberoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından bölgeye ulaşan sığınmacılara ihtiyaçları doğrultusunda yardım ettiklerini kaydetti.

İHH’nın geçen ramazan ayında da bölgede olduğunu ve sığınmacılara iftar yemeği dağıttığını anımsatan Berberoğlu, sığınmacı krizinin büyümesinin ardından 10 gün önce yeniden Makedonya’ya geldiklerini ve burada sığınmacılara başta yiyecek olmak üzere yardımda bulunduklarını anlattı.

Berberoğlu, her gün yaklaşık 500 gıda paketi dağıttıklarını belirterek “Gıda paketinin içerisinde meyve suyu, su, sandviç ve konserve bulunuyor. Bunun yanında ihtiyaca göre yardım yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Yanlarında bebekleri bulunan sığınmacıların, bebeklerini taşırken zorlandıklarını fark ettiklerini söyleyen Berberoğlu, bu kapsamda ihtiyacı olan sığınmacılara bebek kanguruları satın aldıklarını kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Read Previous

İstanbul’daki Mitingde Vatandaşlar Tek Yürek Oldu

Read Next

Shkupi’den İlk Mağlubiyet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *