“Idrizova” cezaevinde 17 cezaevi polisi gözaltına alındı

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı Organize ve Ağır Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı’nın bu sabah gerçekleştirdiği eylemde, İdrizova Cezaevi’nde görev yapan 17 cezaevi polisi gözaltına alındı.

Cumhuriyet Savcılığı tarafından konuyla ilgil yapılan açıklamada, “Birkaç ay süren ön soruşturma sürecinden sonra, Organize Suçlar ve Yolsuzluklar Soruşturması Temel Savcılığı’nda polis yetkisine sahip kişiler ve cezaevi polisi mensupları tarafından işlenen suçların kovuşturulmasına ilişkin İhtisas Dairesi’nden bir savcının talimatıyla İçişleri Bakanlığı Organize ve Ağır Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafından bugün bir eylem gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu cumhuriyet savcısı, geçen yılın ekim ayında “özgürlüğünden yoksun bırakılan kişinin kaçmasını sağlamak” suçunu işlediğinden şüphelenilen beş kişi, bir kişi hakkında ise soruşturma yapılması yönünde talimat vermişti.

Aynı zamanda Cumhuriyet savcısı, 19-26.10.2023 tarihleri ​​arasındaki süre içerisinde “kanunsuz bir şekilde serbest bırakılması” suçunu uzun süreli işledikleri şüphesi bulunan 11 kişi hakkında ön soruşturma yürütüyor.

Hükümlülerin müşterek suç ortakları olarak kaldıkları sırada, nöbette oldukları sırada, kendilerine emanet edilen hükümlüyü serbest bırakan şüpheliler, sağlık kuruluşundan refakatçisiz çıkıp birkaç saat aradan sonra tekrar geri döndü.

Read Previous

Solingen Faciası Avrupa Parlamentosunda

Read Next

Ferizovik’te kadın cinayeti protesto edildi