Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Savaş Suçları Kosova Özel Mahkemesi’ne bağlı özel savcılık tarafından hakkında iddianame hazırlandığı haberinin ardından ilk kez konuştu.

Ulusa sesleniş konuşmasında, hazırlanan iddianamenin mahkeme heyeti tarafından kabulü durumunda görevinden istifa edeceğini söyleyen Thaçi, henüz kabul edilmemiş bir iddianamenin kamuoyu ile paylaşılmasını skandal olarak nitelendirdi.

“Politik hatalar yapmış olabilirim, hiçbir zaman savaş suçu işlemedim. Miloseviç’in karanlık yıllarına geri dönme imkanım olsa, Sırp, Roman ya da Arnavut halkına zarar vermeden düşmana karşı yine aynı şekilde davranırdım” diyen Thaçi, Kosova’nın savaş suçu iddiaları ile karşı karşıya bırakldığı zamanlarda, Sırbistan’ın işlediği insanlık suçu karşısında sessiz kaldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Thaçi, iddianamenin Beyaz Saray görüşmesi öncesinde kamuoyu ile paylaşılmasının barış görüşmelerinin önünü kestiğini söyledi.

Uluslararası camianın savaş suçları söz konusu olduğunda Kosova ve Sırbistan’a aynı standartları uygulayacağı gün dünyanın en mutlu insanı olacağını belirten Thaçi, “Ne yazık ki bu standardı görmüyoruz ve orantılı olarak bunun tersi söz konusu. Sırbistan AB üyelik müzakerelerine giden yolda ilerlerken, Kosova serbest dolaşım hakkından yararlanmıyor. Kosova’ya karşı bir komplo görmüyorum, ancak uluslararası toplumdan bu iki ulusa farklı yaklaşım olduğu bir gerçektir. Kosova, kolay olamyacak yeni bir döneme giriyor. Fakat tarihimizin çok zor dönemleri olduğu için bu yeni bir şey değil. Bu da benim için yeni bir dönem ve şu anda ne kadar zor olacağını hala bilmiyorum. Kosova, her koşulda devlet kurumlarının istikrarlı bir şekilde işlev göstermesi sağlamalıdır. Bu yeni ve zor dönemde, birlik olmalıyız. Önümüzdeki günlerde, atılacak adımlar konusunda siyasi liderlere istişare toplantıları düzenleyeceğim. İddianamenin kabulü durumunda, derhal Cumhurbaşkanlığı görevimden istifa edeceğim. Bu yükü taşıyacağım ve özgürlük mücadelemizi, sahip olduğum tüm gücümle savunacağım” dedi.

Kosovaport

Önceki Haber

Yunanistan’da son 24 saatte 15 yeni vaka tespit edildi

Sonraki Haber

Türkiye, Kovid-19’la mücadele için Sancak bölgesine yardım eli uzatacak