İBU, Makedonyalı gazetecileri ağırladı

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) Rektörü Prof. Dr. Lütfi Sunar, ülkedeki gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) Rektörü Prof. Dr. Lütfü Sunar, Üsküp’teki üniversite kampüsünde medya temsilcileri ile bir toplantı düzenleyerek vizyon ve misyonunu sundu, ardından öğrencilerin eğitiminin gelişimine katkıda bulunacak mevcut faaliyetler ve gelecekteki projeler hakkında bilgi verdi.

Toplantının başlangıcındaki tanıtım videosunda üniversitenin, eğitim bölümlerinin, üniversite kampüsünün tanıtımının yanı sıra öğrencilerin yeni bilgi ve beceriler kazanırken zaman geçirdikleri olumlu atmosfer gösterildi.

Prof. Dr. Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Lütfi Sunar, toplantıda yaptığı konuşmada, üniversitenin adında yer alan “uluslararası” tabirinin tesadüfen seçilmediğini vurguladı.

Bu üniversitenin her açıdan uluslararası olduğu düşüncesiyle çalıştıklarını ve bunu çalışmalarının her alanında geliştirdiklerini kaydeden Sunar, İBU’nun şu anda 20’den fazla farklı ülkeden öğrencisi bulunduğunu ve öğrencilerin yüzde 60’ının farklı ülkelerden geldiğini belirterek, Üniversitenin Balkan ülkeleri ve Türkiye dışında coğrafi olarak daha uzak ülkelerden de öğrencileri bulunduğunu söyledi.

Üniversitenin bir bakıma farklı kültür, dil ve din açısından zengin ülkenin kimliğini yansıttığını ifade eden Sunar, “Üniversite kampüsünde dolaştığınızda farklı diller duyarsınız. Bu gerçekten öğrencilerin farklı bağlantılar kurmasını sağlıyor” diye konuştu.

İBÜ’deki öğrenci sayısındaki artışa ilişkin Rektör Sunar, bu üniversitedeki öğrenci sayısının sadece Balkan ülkeleri ve Türkiye’den artmadığını söyledi.

Ülkeden gelen yerli öğrenci sayısı artıyor ve bu artışın yüzde 30-40 civarında olduğunu anımsatan Rektör Sunar, diğer şeylerin yanı sıra IBU’nun bu yıl Haziran ayından itibaren ilk yeşil üniversite kampüsüne sahip olacağını ve üniversitenin kendisine enerji sağlayacağının altını çizdi.

Read Previous

“2024 Kosova için Seçim Yılı Olacak”

Read Next

K. Makedonya’daki çifte seçimlerin maliyeti yaklaşık 17 milyon avro olacak