İbrahim: ‘Ramazan bir olmak, ümmet olmak, benden geçip biz olmanın muazzam sevincidir’

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarihi Üsküp Türk Çarşısı’nda bulunan Bushi Otel’de dün akşam iftar yemeği verdi.

TİMEBALKAN

İftar yemeğine Bushi Otel’de T.C. Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı ve Misyon Şefi Yardımcısı Sinan Ertay, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, TDP Genel Başkanı ve milletvekili Kenan Hasip, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Plasnitsa Belediye Başkanı İsmail Yahoski, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay albay Gökhan Yiğittürk, Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, MATTO Başkanı Eyüp Tuna Kahveci, Çayır Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Baki, Köprü Derneği Başkanı ve MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Hüsrev Emin, MANU üyelere Numan Aruç ile Gazanfer Bayram, STK temsilcileri, siyasiler, akademisyenler ve diğer davetliler katıldı.

13548794_10154258571429328_505226363_o

TİKA Üsküp Program Koordinatörü Teoman Tiryaki muhabirlere yaptığı açıklamada bu iftar yemeğinde soydaşlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Teoman Tiryaki, “MATÜSİTEB’in geçtiğimiz yıllardan bu yana devamlı olarak sürdürdüğü bu iftarlar kapsamında gene bugün bir araya gelmiş bulunmaktayız. Gayet güzel bir ortamda iftarlarımızı açtık. Makedonya’nın önde gelen kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, parti liderleri, iş adamları, burada Makedonya’da ne kadar önde gelen insan varsa bu MATÜSİTEB’in yaptığı iftarla bir araya geldi. Burada kendi soydaşlarımızla bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu kapsamda mutluluk duyduk. Ümit ederiz bu güzel ortam önümüdeki yıllarda artarak her zaman devam eder ve bu güzel işler yapılmaya devam etmiş olur.” şeklinde konuştu.

‘Ramazan, ben’den geçip biz olmanın muazzam sevincidir’

MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim konuşmasında, iftar yemeğine katılanları selamladıktan sonra “MATÜSİTEB 2003 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Milli kültürün korunması, gelişmesi yanı sıra milli birlik ve beraberliğin sağlanması ve sosyal hayata yansıtılmasının yanında Makedonya’daki Türklerin kültürel, sosyal ve iktisadi bütünleşmede yapıcı uygulamalarda bulunmak amacıyla kurulmuş bir üst çatı teşkilatıdır.” ifadelerini kullandı. İbrahim, MATÜSİTEB bünyesinde 65 üye derneğin bulunduğuna vurgu yaparak TİKA’nın destekleriyle eğitim, kültür ve sanat alanında gerçekleşen proje ve hizmetlerle tüm Makedonya Türklerini kucaklayan çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Tahsin İbrahim, “Ramazan rahmettir, muhabbettir, bir olmak, ümmet olmak, ben’den geçip biz olmanın muazzam sevincidir. Bu sevinci sizinle paylaşmamıza vesile olan TİKA’ya katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Rabbim nice muhtaç ve mazlum milletlerin bel bağlamış olduğu yüce Türk milletini kötü günlerden korusun. Allah, ümmeti, devleti ve milleti korusun. ” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı ve Misyon Şefi Yardımcısı Sinan Ertay yaptığı konuşmada “MATÜSİTEB soydaşlarımızın birlik ve beraberliği için büyük çaba sarf ediyor. TİKA’nın da destekleriyle çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimi için yoğun çaba sarf ediyor. Gençlerimizin kültürlerinin daha ileri bir seviyeye ulaşması için çaba sarf ediyor. Soydaşlarımızın Makedonya toplumunda hakettiği yerlere ulaşması için çaba sarf ediyor. Tüm bunlar için MATÜSİTEB ve değerli başkanına teşekkür ediyorum” dedi.

13575682_10154258569154328_1999021422_o

İftar yemeğinin ardından ilahi grubu ilahi ve türküler söyledi.

 

Read Previous

Furkan ÇAKO: “Anavatanımızın yanındayız”

Read Next

Erdoğan ve Putin telefonda görüştü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *