İBB’nin yardım nöbeti Üsküp turuyla sona erdi

Üsküp’te sel felaketinden etkilenen bölgelerde çalışmalarını başarıyla tamamlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ekipleri mehter marşı ve dalgalanan Türk bayrakları eşliğinde şehir turu yapıp gururlu bir şekilde Türkiye’ye geri dönüş yoluna koyuldular.

Mehmed ARİF / TİMEBALKAN

T.C. Üsküp Büyükelçiliği’nden alınan bilgilere göre 22 Ağustos günü itibarıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Makedonya’ya getirilen araçlarla, zarar gören bölgelerde 930.500 litre su tahliye edilmiş, 4.750 metre yol temizlenmiş, 328 yaşam mahali temizliği yapılmış, 280 adet kanal temizliği yapılmış, kamyon ve JCB aracıyla 374 sefer yapılmıştır.

IMG_4004

İki gün önce afet bölgesinden ayrılan AKOM ekiplerini Hasanbeg halkı dualarla bölgeden uğurlamıştı. Afet bölgesindeki görevini tamamlayan AKOM ekibi bugün konvoy şeklinde, mehter marşı ve dalgalanan Türk bayrakları eşliğinde yaptıkları şehir turunun ardından Türkiye’ye doğru yola çıktılar.

“Dünyanın her yerinde Türk Devleti mazlum ve mağdurların yanında bulunmuştur.”

Avrupa Yakası İtfaiye Müdürlüğü Müdür Yardımcısı ve Üsküp Afet Bölgesi AKOM ekiplerinin amiri Ramiz Sümbül TİMEBALKAN’a verdiği açıklamada Türkiye’nin her zaman mazlum ve mağdurların yanında olduğunu vurguladı.

Ramiz Sümbül, “Dünyanın her yerinde Türk Devleti mazlum ve mağdurların yanında bulunmuştur. Bu tarihten sonra da dünya var oldukça da mazlum ve mağdurun yanında olacaktır. Bugün itibarıyla da Makedonya’daki sel felaketinde mağdur olan kardeşlerimizin, Makedonya vatandaşlarının yanında yer almak bizim boynumuzun borcuydu. Devletimiz, milletimiz görevi bu ekibe verdi ve ekip de milletin şanına yakışır şekilde geldi, bütün mağdurların imdadına yetişmeye çalıştı. Eğer yaralarına zerre miktarda merhem olabildiysek bu millete ne mutlu.”

14075042_10154414995614328_1369891127_o

Sümbül, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerken Makedonya vatandaşları için afetsiz, kazasız ve belasız bir gelecek diledi.

Ramiz Sümbül, bölgede çalışan AKOM ekibine, Türk milletine gösterilen ilgi ve teveccühten memnuniyetini dile getirirken “Makedonya vatandaşlarının milletimize olan teveccühü zaten belli. Bu teveccüh buradan iyi ve kötü günde yan yana olmanın bir sonucu ve bugün tekrarlanması bu teveccühün, bu dostluğun, bu kardeşliğin yeniden tazelenmesi büyük bir mutluluk yarattı. İnşallah bu iyi günlerde bu teveccühleri çoğaltmayı nasib etsin. Allah bir daha afet vermesin ama hayatta kalanlar varsa bilsinler ki bu millet onların yanındadır. Herkes görüyor ve biliyor ki Türk milleti dünyanın her yerinde nerede bir mağdur ve mazlum varsa yanında olmuştur, mağdur Makedonya vatandaşlarının yanında da görevini yerine getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Afet bölgesinde çalışmalarını başarılı bir şekilde sonlandıran AKOM ekipleri Üsküp şehir turunun ardından gururlu bir şekilde memleketlerine doğru yola çıktılar.

Read Previous

Üsküp Büyükelçiliği’nden yardım bilgilendirmesi

Read Next

İtalya’daki depremde ölü sayısı 37’e çıktı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *