Hüsrev Emin, MATÜSİTEB’te güven tazeledi

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) 8. Olağan Genel Kurul Toplantı’sı düzenlendi. Hüsrev Emin üyelerin salt çoğunluğunun oyunu alarak yeniden MATÜSİTEB Genel Başkanlığı’na seçildi.

TİMEBALKAN

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) 8. Olağan Genel Kurul Toplantı’sı Stone Bridge Hoteli’nde düzenlendi. Genel Kurul’da düzenlenen açık oylama sonucunda mevcut başkan Hüsrev Emin 1 red oyuna karşı mevcut derneklerin desteğini alarak MATÜSİTEB Genel Başkanlığı’na yeniden seçildi.

MATÜSİTEB Genel Başkanı adayı Elmedin Karareşit, Genel Kurul’da yaptığı açıklamada adaylığını geri çektiğini belirtti. Diğer aday Makedonya Atatürkçüler Derneği Başkanı Halil Abdullah ise yönetim kurulu üyeliğine seçilemediğinden dolayı adaylığı düştü.

8. Olağan Genel Kurul’da yönetime şu dernekler seçildi: Kadın derneklerinden Işık Derneği, Folklor derneklerinden Namık Efendi Derneği ile Yeni Hayat Derneği, Yardımlaşma derneklerinden Ensar Derneği ile Hamidiye Derneği, Eğitim, Kültür ve Sanat derneklerinden, Köprü Derneği, ADEKSAM, Gayret Derneği, Tek İstikbal Derneği ile Kalkan Derneği yönetim kuruluna seçildi.

Toplantıya TİKA Makedonya Koordinatörü Aytekin Ayden, Maarif Vakfı Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, Yunus Emre Enstitüsü Temsilcisi Furkan Kurt, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği temsilcileri, TDP Başkan Yardımcısı Şasine Kasami, Devlet Bakanı Özel Kalem Müdürü Celil Ahmed, TMBH Partisi Başkanı Erdoğan Saraç, MATÜSİTEB’in eski başkanları Süleyman Baki ve Tahsin İbrahim, MATÜSİTEB’e üye dernek başkanları ve  çok sayıda davetli katıldı.

MATÜSİTEB’in 8. Olağan Genel Kurulunu, Divan Başkanı olarak  MATÜSİTEB Genel Sekreteri Mennan Yonuz, Divan üyesi Elvin Kansu ve Divan üyesi Cemal Mehmed yönetti.

MATÜSİTEB’in 8. Olağan Genel Kurulu’nda selamlama konuşması yapan TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, “MATÜSİTEB’in kurulması için 2003 yılının 24 Şubat tarihinde dönemin Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Mehmet Taşer’in çok ciddi çalışmaları oldu” dedi.

TİKA’nın MATÜSİTEB’e desteklerinin altını çizen Ayden, “Makedonya Türklerinin kültürel, sosyal, aynı zamanda iktisadi gelişmelerinin noktasında MATÜSİTEB’e büyük görevler düşüyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, 6.500 öğrenciye burs, kırtasiye yardımı, kitap dağıtımı, eğitim sempozyumları, bir nevi eğitim alanında çalışmaları, Türkçe kursları aynı zaman Türkçe kurslarında görev alan öğretmenlerimizin fedakar çalışmaları bunlar arasında sayılabilir” ifadelerini kullandı.

TİKA olarak soydaşların özellikle istihdama yönelik ekonomik kalkınmayı yönlenmesi noktasında da çalışmalarımızı arttırmak ve geliştirmek mecburiyetinde olduklarını kaydeden Aytekin Ayden, “Biz bu gidişle MATÜSİTEB’le beraber özellikle birkaç gün içerisinde başlatacağımız Konya Büyükşehir Belediyesiyle beraber KOMEK kurslarını inşallah önümüzdeki günlerde Üsküp’te ve Gostivar’da açacağız. Çok yakın zamanda bizim çok önem verdiğimiz bir projeyi MATÜSİTEB’le birlikte baştacağız” şeklinde konuştu.

Toplantıda selamlama konuşması yapan MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin,” Toplantı sonuçlarının Makedonya Türklerine hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Selamlama konuşmalarından sonra oturuma verilen aradan sonra genel kurul çalışmalarını basına kapalı bir şekilde sürdürdü.

“Güven tazelediğiniz için teşekkür ederim”

8. Olağan Genel Kurul’da yeniden başkan seçilmesinin ardından  açıklamalarda bulunan MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, “MATÜSİTEB’te bu ana kadar usulüyle, gelenekleriyle yapılan bu seçim için teşekkür ediyorum. Ayrıca bana bu görevi verdiğiniz için hem şahsım adıma hem derneğim adına teşekkür ediyorum. Yeni yönetimle birlikte, yeni projelerle karşınızda olmaya devam edeceğiz. Bizlere güven tazelediğiniz için çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

Read Previous

Salih Murat’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye teşekkürü

Read Next

EYOF 2019 Saraybosna’da başladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *