Hükümetten sıcak hava nedeniyle yeni öneriler

Kuzey Makedonya Hükümeti, sıcak hava nedeniyle, çeşitli kategorilerdeki vatandaşların işten serbest bırakılması ve açık havada fiziksel aktivitenin yasaklanması yönünde önerilerde bulundu.

Bugünkü çevrimiçi oturumda, ülkenin içinde bulunduğu yüksek sıcaklıklara ilişkin bilgi alan hükümet, korunmaya yönelik aşağıdaki tavsiye ve tedbirleri kabul etti.

Hükümet şu kararları kabul etti:

Hamile kadınlar ve 60 yaş üstü kişiler 12.07.2024 (Cuma) – 18.07.2024 (Perşembe) tarihleri ​​arasındaki dönemde çalışma görevlerinden muaftırlar.

Yine aynı dönemde işverenlerin, inşaat işçileri ve açık havada çalışan işçilerin çalışma faaliyetlerini, sabah 11.00’den akşam 17.00’ye kadar açık havada inşaat ve diğer fiziksel faaliyetlerden kaçınarak yeniden düzenlemeleri gerekmektedir.

Aynı zamanda hükümet toplantısında anaokullarında fiziksel aktivite yapılmaması ve çocukları sabah 11’den akşam 5’e kadar dışarıya çıkarmama kararı alındı.

Ayrıca Hükümet, sıcak hava dalgasından etkilenen bölgelerdeki yerel özyönetim birimlerine, Kızıl Haç’a ve sosyal işler merkezlerine yalnız, yaşlı, hasta ve evsizlere yardım sağlamalarını tavsiye eder ve bazı hususları göz önünde bulundurarak, Riskli üretim ve teknolojik süreçlerin maruz kalan çalışanların sağlığı açısından ek bir risk oluşturabileceği dikkate alınarak, işverenlere bu alandaki yasal düzenlemelere uyma yükümlülükleri hatırlatılmaktadır.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti, yüksek hava sıcaklıklarıyla ilgili durumu sürekli olarak izliyor ve bu amaçla nüfusu korumak için derhal uygun önlemleri alıyor.”

Read Previous

“Engelli çocukların ebeveynleri çocuklarının nerede eğitim göreceğine karar verecek”

Read Next

Srebrenitsa Soykırımı’nın 29’uncu yılı dolayısıyla anma programı yapıldı