Kuzey Makedonya’da geçen hafta hükümet aleyhine verilen güvensizlik oylamasında ortadan kaybolarak hükümetin düşmesini engelleyen ve sonrasında partisinden de ihraç edilen Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi basın toplantısı düzenledi.

Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi, düzenlediği basın toplantısıyla güvensizlik oylaması anında ortadan kaybolmasının kendine göre nedenlerini açıkladı.

Öncelikle meclise gelip hükümet lehine oy kullanmayı düşündüğünü söyleyen Recepi, ancak hükümet çoğunluğunun oturuma katılmayacağını anladıktan sonra sözlü ve hatta fiziksel şiddetin hedefi olacağını anladığı için oturuma katılmadığını söyledi.

Recepi, “Bırak sözlü saldırıların, fiziksel saldırıların hedefi olacağımdan, güvenliğimden ve dürüstlüğümden emin değildim.” dedi.

Ülkenin Avro-atlantik yolundan ayrılmaması için kendisinde sorumluluk hissettiğini ve bu şekilde hareket ettiğini kaydeden Recepi, Fransa Cumhurbaşkanı ve diğer AB temsilcilerinden gelen mesajın Makedonya’nın aralık ayında müzakerelere başlama ihtimalinin kendi kararında etkili olduğunu belirtti.

Güvenoyu önergesi için imza atıp daha sonra oylamaya katılmaması hakkında görüşü sorulan Recepi, Başbakan Zoran Zaev’in istifasını ertelemesi ve Jelino Belediyesi’nin mahkeme kararıyla yeniden seçime gitmemesinin kararından dönmesinin nedenleri olduğunu ifade etti.

Önceki Haber

HÖH, koalisyon hükümeti için Meclisteki tüm partilerle görüşmeye hazır

Sonraki Haber

Şahpaska: Anaokullarında Kovid-19 ile ilgili durum sabit