Hükümet, temel gıda ürünlerinde en yüksek ticaret marjı belirledi

Kuzey Makedonya Hükümeti bugünkü oturumda Ekonomi Bakanlığı’nın önerisi üzerine temel gıda ürünlerinde toptan ve perakende satışta en yüksek ticaret marjı kabul etti.

Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, hükümet toplantısının ardından konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Temel gıda ürünlerinde belirlenen en yüksek ticaret marjı hakkında bilgi veren Bekteşi, “İş dünyası ile istişare ederek ve yetkili kurumlarla koordineli olarak yarından başlayarak 30 Eylül 2022 tarihine kadar beyaz ekmek, şeker ve ayçiçek yağı için bir Karar aldık. Toptan ve perakende ticarette %5’e varan ticaret marjı oluşturuldu. Un, makarna, pirinç, süt, yumurta gibi ürünlerde ise %10’a kadar ticaret marjı belirlendi.” ifadelerini kullandı.

Karara göre, söz konusu ürünler için hiçbir işletme maliyeti hesaplanmayacağını ve perakendecinin, malların raflarda reklamını ve teşhirini yapmak için toptancıdan talep ettiği indirim ve ücretlerin hesaplanmadığını bildiren Bekteşi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu Karar, temel gıda maddelerinin perakende fiyatlarının büyümesini etkilemesi gereken ticaret marjı miktarını belirleyerek önümüzdeki dönemde fiyat artışını sınırlandırmaktadır. Bu sayede toptan ve perakende ticarette fiyatların olası büyümesi, üretim maliyetlerinin büyümesi kadar ithalat ve borsa fiyatlarındaki artıştan kaynaklanacaktır.”

Read Previous

Radev: Kuzey Makedonya’nın AB entegrasyonu gerçek sonuçlar üzerine kurulmalı

Read Next

Yunan asıllı Oxford profesöründen Ege’deki geri itmelere ilişkin ülkesine sert eleştiri