“Hükümet kurulamazsa ekim ayında erken genel seçimler yapılacak”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Karadağ’dan döndükten sonra gazetecilere verdiği demeçte, “GERB ikinci hükümet kurma yetkisini geri çevirir ise, tüm siyasi partileri istişareye davet edeceğim.” diye belirtti.

Ona göre, siyasi kriz derinleşiyor. Radev, tarafların hangi çözümü önerdiklerini belirtmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Devlet başkanı ikinci hükümet kurma yetkisini birkaç gün içinde sunacağını belirtti.

Radev, siyasi partilerle yapılacak istişarelerin, GERB ikinci hükümet kurma görevini geri verir vermez planlanacağını belirtti. Taraflardan bir program hazırlamalarını ve önceliklerini belirlemelerini beklediğine dikkat çekti. Devlet başkanı, istişarelere dayanarak üçüncü hükümet kurma yetkisini hangi partiye vereceğine karar vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’ın Avrupa entegrasyonuna sloganlarla değil, eylemlerle katılacak bir yönetim çoğunluğu bekliyorum, diye sözlerine ekledi. Hükümeti kurma prosedürünün uzatılmasının aceleci kararlara ve personel değişikliklerine yol açtığına dikkat çekti.

Rumen Radev, Temmuz ayı sonuna kadar parlamentonun hem hükümetin kurulması hem de önemli yasaların kabulü için önemli beklentilerle yükümlü olduğunu diye belirtti.

Hükümet kurma prosedürünün Temmuz ayı bitmeden sonuçsuz bir şekilde sona ermesi durumunda, hükümetin ve parlamentonun faaliyetlerinin sona ereceğini de sözlerine ekledi.

Devlet başkanı, yeni seçimlere gidilirse, büyük olasılıkla Ekim ayında yapılacağını belirtti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne Türk bayrağı asıldı

Read Next

AB’den Ukrayna’ya ek 1 milyar avroluk yardım