Kuzey Makedonya Hükümeti, geçtiğimiz günlerde aldığı Kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirlerini hafifletme kararı aldı.

Hükümetin kararına göre, spor müsabakaları, konser, seminer, kültürel programlar, atölye ve diğer etkinliklerin kapalı alanlarda %30, açık alanlarda ise %50 kapasite ve sağlık protokollerine uygun şekilde yapılmasına izin verildi. Söz konusu etkinliklere girişlerede en az bir doz aşı alınması ya da iyileşilen günden itibaren 45 gün eski olmayan koronavirüsü geçirdiğine dair belge gösterilmesi zorunlu olacak.

Hükümetten yapılan açıklamada kafe ve restoranların kapalı alanlarında düğün, doğum günü ve özel gün kutlama yasağının devam ettiği ve hükümetin 99. oturumunda alınan kararların aynen geçerli olduğu belirtildi.

Açıklamada, kapasitenin 30 ziyaretçi/misafir/kişiden fazla olduğu bu tedbir kapsamındaki tüm kafe ve restoranlarda tedbirin kontrolü ve uygulanması için tüzel kişi tarafından güvenlik hizmeti kurulması zorunlu olduğu ve 30 kişiden az kapasiteye sahip yeme içme tesislerinde ise ziyaretçilerin Kovid-19 belgesine sahip olup olmadıklarının kontrolü düzenli çalışan kişilerin görevi olduğu ifade edildi.

Önceki Haber

Hükümet, devlet kurumları çalışanlarını geçici olarak nüfus sayımı sürecine dahil etme kararı aldı

Sonraki Haber

Osmangazi, Balkanlar İle bağlarını güçlendiriyor