Hoxhaj’dan Boşnak dostlarına Kosova’yı tanımaları için çağrı

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Bosna ve Hersek’e Kosova’yı tanımasına çağrı yaptı.

N1 Sırp haber portalına verdiği bir demecinde Bakan Hoxhaj, resmi Sarayova ile iyi ilişkilerin olduğunu, Bosnalı muadili ile ise iyi dost olduğunu söyledi.

Bakan Hoxhaj, “Bosna Dışişleri Bakanıyla birkaç kez görüştüm, iyi bir dost ve görevinde iyi bir bakan olduğunu düşünüyorum. Bosna’nın Kosova’yı tanımamasının Sarayova’dan çok Belgrat’tan kaynaklandığını düşünüyorum. Bosna’da bağımsız bir dış politikayı görmek isterdim” şeklinde konuştu.

İki ülke arasında diplomasi ilişkiler yanısıra ticari değişiminin de olmasını istediğini söyleyen Hoxhaj, Priştine’de Sarayova ya da Banja Luka’dan iş adamlarıyla bir ekonomik forumun örgütlenebileceğini de ileri sürdü.

N1 haber portalına verdiği demecinde Bakan Hoxhaj, “Anlayamadığım bir şey Sarayova’nın Kosovalılara vize uygulamasıdır, dolaysıyla bende birkaç yıl önce karşılıklı önlemler almak mecburiyetinde kaldım. Sarayova dostlarıma bunun yanlış bir karar olduğunu söylemek istiyorum. 21. yüzyılda vatandaşlarımıza vize rejimini dayatıyoruz. İşçi gücünün küresel göçü bir belirtidir. Dünyanın bir yerinden başka bir yerine insanlar gidebiliyor. Boşnakların ise Kosova’ya gelmesi sorun oluyor.Vize için günlerdir Zagreb, Üsküp ya da Podgorica Kosova Büyükelçiliklerinde beklemek zorunda kalıyorlar. Diğer yandan Kosovalıların da Boşnak vizesi için günlerce beklemesi gerekiyor. 2017 yılında böyle bir durumun olmasına gerçekten anlam veremiyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: kosovagundem.net

Read Previous

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Suudi Arabistan’da

Read Next

Hükümet kurma görevi Zaev’e verilmesi için, DBB merkez yönetim kurulu toplanacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *