Hoş Geldin Şehri Ramazan

On bir ayın sultanı Ramazan, aradan tam bir yıl geçmiş olsa da bu doğrultuda kendini epeyce özlemişti. Ramazan ayı; Müslümanlarca sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak kabul edilmiştir. Ramazan ayı, aynı zamanda ‘on bir ayın sultanı’ olarak kabul edilmektedir.

Ramazan ayı her yönüyle kendini hissettirmesi bakımından beni çok heyecanlandırmaktadır. Ramazan yaklaşırken toplumun hemen her kesiminde irili ufaklı hazırlıklar yapılır. Şehirler canlanır, çarşı neşe içinde hareketlenerek insanlar alışveriş yaparlar. Ramazan geldiğinde ise evlerde yemekler pişer sofralar zenginleşir, komşuluk ve dostluk paylaşımı içinde az çok ne varsa paylaşılır. Her gün kurulan sofralar ise ezan sesiyle beraber son bulur.

Nasıl unuturuz?

Her ne kadar pandemi sürecinde, toplu iftarlar, eğlenceler ve sahura kadar sohbetlerde bir aksilik olsa da, normaleşme süreciyle beraber artık özlediğimiz ramazan günlerine geri dönmüş olduk.

Dünyada olduğu gibi Kuzey Makedonya’da da Ramazan kendine has çoşkusuyla yaşanır, oruçlar tutulur, iftarlar açılır ve teravihler kılınır. Ramazan akşamlarında insanlar meydanlara akın ederler. Sahur vaktine kadar eğlenceli oyunlar oynayarak veyahut kahvehanelerde sohbetler ederek zaman geçirirler.

Günleri hareketli olarak geçen bu mübarek ayın, huzur ve mutluluk içinde geçmesi dileğiyle sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. 

Hoş geldin Ramazan, sefalar getirdin…..

Read Previous

Üsküp’te atık su arıtma tesisi için AB’den 70 milyon avroluk hibe anlaşması imzalandı

Read Next

Avrupa İslamofobi Raporu 2022 yayımlandı