Hocalı Katliamı kurbanları Bosna Hersek’te anıldı

Azerbaycan’da Ermenilerin 26 Şubat 1992’de gerçekleştirdiği Hocalı Katliamı’nın kurbanları, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen konferansta anıldı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 613 kişinin öldürüldüğü katliamın 31’inci yılında Azerbaycan’ın Saraybosna Büyükelçiliğince konferans düzenlendi.

Büyükelçi Vilayat Guliyev, burada yaptığı konuşmada, Hocalı’daki katliamın 20. yüzyılda yaşanmış en büyük katliamlardan olduğunu söyledi.

Azerbaycan Milletvekili Mushfig Jafarov da Bosna Hersek’teki savaşta Srebrenitsa’da 8 binden fazla kişinin katledildiği bir soykırım yapıldığını belirterek, “Bizim Bosna Hersek ile çok benzer bir kaderimiz var.” ifadesini kullandı.

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic, Hocalı Katliamı’nın üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen suçluların hala cezalandırılmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Siyasi ilişkiler araştırmacısı Admir Lisica da “Hatırlamak önemli. Hocalı’da korkunç şeyler oldu. Biz, Boşnaklar ve tüm Bosna Hersek halkı olarak bunun ne anlama geldiğini iyi biliyoruz.” dedi.

Hocalı Katliamı

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Azerbaycan’a karşı toprak iddiasında bulunmaya başlayan ve saldırıya geçen Ermeniler, 1991’in son günlerinde ablukaya aldıkları, bölgenin tek havaalanına sahip ve stratejik önem taşıyan Hocalı’yı işgal için harekete geçti.

Aylar süren saldırılar sonrasında Ermeni güçleri, 26 Şubat 1992’de Hocalı’ya girerek savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşını katletti.

Katliamdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu, Ermeni güçleri 1275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden hala haber alınamadı.

Read Previous

Merhamet Derneği, 6 belediyede Türkiye ile yardımlaşma kermeslerine devam ediyor

Read Next

Arnavutluk deprem bölgelerine yardım tırları göndermeye devam ediyor