Kuzey Makedonya’da hizmet sektöründeki yemek ve kafe sahipleri, hükümet tarafından Kovid-19 kriziyle ilgili açıklanan beşinci ekonomik yardım paketine ilişkin memnuniyetsizliklerini dile getirmek için protesto düzenledi.

Hükümetin beşinci ekonomik paketini protesto eden göstericiler Avtokomanda semtindeki Aleksandar Makedonski Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

Protestoculardan Perica Golemnik, yardım paketinde hizmet sektörünün unutulduğunu dile getirerek, “Bizim çalışmalarımızda kısıtlama yok, bizim öncül çalışmalarımızı yerine getirmek yasak. Çalışırsak ağır cezai işlemlere tabi tutuluyoruz. 5 aydır çalışanlarımızın maaşlarını kendi fonlarımızdan ödüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düğün salonlarının çalışabilmesi ve genç çiftlerin mağduriyetinin giderilmesi için özel protokoller getirilmesi gerektiğine dikkati çeken Golemnik, “Hükümetten bizden organize etkinlikler için restoranlar ve gece kulüpleri için özel bir önlem paketi hazırlamasını ve bizi tam bir yıl boyunca Kovid pandemisinden % 100 etkilenen yerler olarak görmemizi istiyoruz. Salgının başladığı ilk günden bu yana birincil faaliyetlerinden men edilen tek kurum olduğumuzu ve ne yazık ki Hükümet ile yaptığımız tüm görüşmelere rağmen karşı taraftan karşılık alamadığımızı vurguluyorum.” şeklinde konuştu.

Golemnik, ülkedeki epidemiyolojik durumun yakından izlendiğini ve mevcut durumun farkında olduklarını da sözlerine ekledi.

Önceki Haber

Son 24 saatte 415 yeni vaka, 19 ölü

Sonraki Haber

MATÜSİTEB’ten YTB’ye “nüfus sayımı” ziyareti