Hırvatlar 8 Sınır Kapısının 7’sini Kapattı

Hırvatistan sığınmacılar için açtığı sekiz sınır kapısından 7’sini, 10 binden fazla giriş yapılınca, yoğunluk gerekçesiyle kapattı.

Hırvatistan, pazartesi günü Macaristan’ın Sırbistan sınırını kapatmasının ardından ülkeye çok sayıda mültecinin girmesi üzerine Sırbistan sınırındaki sekiz geçiş noktasından yedisini kapattı.

Hırvat yetkililer, Macaristan’ın Sırbistan sınırını kapatmasından bir gün sonra 10 binden fazla mültecinin ülkeye girmesinin ardından başka çareleri kalmadığını savundu.

Hırvat yetkililer mültecileri sığınma merkezlerine götürmeye çalıştıklarını, ancak sayının büyük olması nedeniyle çok sayıda mültecinin sokaklarda kaldığını söylüyor.

Hırvat İçişleri Bakanı Ranko Ostojic ülkesinin “tamamen dolu” olduğunu söyledi. Ostojic mültecilere verdiği mesajda da “Artık buraya gelmeyin. Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan’daki sığınma merkezlerinde kalın. Avrupa’ya giden yol bu değil. Otobüsler sizi oraya götüremez. Bu bir yalan” dedi.

YENİ ROTA SLOVENYA

Bazı mülteciler yürüyerek Slovenya’ya geçmeyi planladıkları iddia edildi. Bu arada Slovenya da bir grup, mülteciyi taşıyan bir treni durdurdu ve mültecilerin Hırvatistan’a geri gönderileceğini söyledi.

AB kurallarına göre mülteciler ilk girdikleri AB ülkesinde sığınma başvurusu yapmak zorunda.

Ancak Almanya ve Avusturya’ya gitmek isteyen çok sayıda göçmen, Macaristan, Hırvatistan ve Slovenya gibi küçük ve daha yoksul AB ülkelerinde sığınma başvurusu yapmak istemiyor.

23 EYLÜL MÜLTECİ ZİRVESİ

Öte yandan, AB liderlerinin de mülteci krizini görüşmek için 23 Eylül’de toplanması çağrısı yapıldı.

Avrupa Parlamentosu 120 bin mültecinin zorunlu kotalarla AB ülkelerine yerleştirilmesi planına destek verirken, AB içişleri Bakanları bu konuda henüz uzlaşamadı.

Almanya ve Fransa’nın destek verdiği plana, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve diğer bazı AB ülkeleri şiddetle karşı çıkıyor.

 

Dünya Bülteni

Read Previous

Oxford’lu Rawan İsrail Engeli Yüzünden Gazze’deki Ailesini Göremiyor

Read Next

Ali Ahmeti: Seçim Sürecinde Kimsenin Zarar Görmemesi Gerekiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *