Hırvatistan’ın Schengen’e girmesi göç dalgasını hızlandıracak

Bosna Hersek’teki yetkili makamlar, Avrupa Birliği (AB) üyesi komşu ülke Hırvatistan’ın vizesiz seyahat bölgesi Schengen’e dahil edilmesinin, göç dalgasını hızlandırabileceği uyarısında bulundu.

Bosna Hersek’te son iki aydır düzensiz göçmen sayısında artış yaşanırken, ülkede hali hazırda Afganistan ve Pakistan’dan gelen göçmenlerin yanı sıra siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı ülkelerini terk eden Burundi vatandaşları da bulunuyor.

Yaklaşık üç bin düzensiz göçmene ev sahipliği yapan Bosna Hersek’te göçmenlerin yerleştirildiği kabul merkezlerinin kapasitelerinin doluluk oranının yüzde 60’a ulaştığı belirtildi.

Saraybosna ve Bihaç’taki kabul merkezlerine yerleştirilen göçmenler, ülkeyi, AB’ye ulaşmak için tranzit bölge olarak kullanıyor. 

Bosna Hersek Yabancılar Şube Müdürlüğü’nden Mirsad Buzar, N1’e yaptığı açıklamada, Burundili göçmenlerin sayısındaki artışın, Sırbistan’ın söz konusu ülkeye vize muafiyeti uygulamasından kaynakladığına dikkati çekerek, Hırvatistan’ın Schengen’e girmesiyle Bosna HErsek’in üzerindeki baskının daha da artacağı uyarısında bulundu.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Bosna Hersek Temsilcisi Laura Lungarotti de kabul merkezlerinde yaklaşık 2 bin 700, merkezlerin dışında ise 700 ila 1000 göçmenin bulunduğunu açıkladı.

Balkan News

Read Previous

Kosova Meclis Komisyonu’nda erken çocukluk eğitimi yasa tasarısı ele alındı

Read Next

2022 FIFA Dünya Kupası’nda G Grubu: Sırbistan