Hırvatistan’ın BM’de kullandığı oy halkın tepkisini çekti

İsrail 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi vururken BM’nin acil, kalıcı ve sürdürülebilir ateşkes kararı oylaması Avrupa’da şok etkisi yarattı. Balkanlar’da da acı gerçek bir kez daha ortaya çıktı: Macaristan ve Hırvatistan’dan gelen “hayır” oyunun yanında Yunanistan, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan ve Romanya “çekimser” kaldı. Bosna Hersek, Karadağ ve Slovenya ise ateşkesin sağlanması hususunda karara destek verdi.

Hırvatistan, Gazze’de “acil, kalıcı ve sürdürülebilir ateşkes” çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler (BM) kararına karşı oy verdikten sonra kendisini kamuoyundaki tartışmanın ortasında buldu. Bu karar, Hırvatistan vatandaşları arasında öfkeye neden oldu. Tepkilerini sosyal medya hesabından paylaşan kişiler Hırvat temsilcilerin BM’de kullandıkları oydan dolayı utanç duyduklarını ifade etti.

Gazze’de aleni bir şekilde İsrail soykırım yaparken, BMGK'da 27 Ekim 2023’te oylanan Gazze'de "acil, kalıcı ve sürekli bir insanî ateşkes çağrısında bulunarak çatışmaların durdurulması" karar tasarısı, aralarında Hırvatistan’ın da bulunduğu 4 Avrupa ülkesinin verdiği 14 "hayır" oyu ve 45 "çekimser" oyuna rağmen 120 oyla kabul edilmişti.
Gazze’de aleni bir şekilde İsrail soykırım yaparken, BMGK’da 27 Ekim 2023’te oylanan Gazze’de “acil, kalıcı ve sürekli bir insanî ateşkes çağrısında bulunarak çatışmaların durdurulması” karar tasarısı, aralarında Hırvatistan’ın da bulunduğu 4 Avrupa ülkesinin verdiği 14 “hayır” oyu ve 45 “çekimser” oyuna rağmen 120 oyla kabul edilmişti.

Sandzak Danas’ın haberine göre Hrvoje Rupiç isimli bir Hırvat vatandaşı Gazze’de savaşın sürmesine destek veren Hırvatistan yönetimine sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Rupiç yaptığı açıklamada; “Bu karar benim adıma alınmış bir karar değil. Bu kadarı utanç verici, ahlak dışı, insanlık dışı… O düğmeye kim basarsa bassın, bunu öğrenmeleri gerekecek – Gazze beni affet, ben Hırvat’ım ve utanıyorum.” dedi. Hrvoje Rupiç’in paylaşımına çok sayıda Hırvat vatandaşın destek yorumlarında bulunduğu görüldü.

Hrvoje Rupiç’in gönderisi, şu anda son derece zor insanî koşullar altında olan, kuşatma altındaki ve gıda, su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlara erişimi olmayan Gazze’deki 2,5 milyon insanla dayanışma duygusunu yansıttığı ifade ediliyor.gzt

Read Previous

İsrail’in Gazze saldırılarında 52 cami tamamen yıkıldı

Read Next

TBMM Başkanı Kurtulmuş Bosna Hersek’e gidiyor