Hırvatistan’dan Sırbistan’a ‘sığınmacı’ Resti

Hırvatistan Başbakanı Milanoviç, “Sığınmacıları ülkeye kabul etmeye devam edeceğiz. Sırbistan’a önerim ise biraz ses tonunu düşürmesi” dedi.

Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç, ülkesinin sığınmacıları kabul etmeye devam edeceğini ancak iki günde 20 bin insanı kabul edemeyeceklerini söyledi.

Başkent Zagreb’de katıldığı bir konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milanoviç, devam eden sığınmacı krizini değerlendirdi.

Sığınmacılar meselesinin, Yunanistan ve Türkiye gibi bu kimselerin geldiği yerlerde çözülmesi gerektiğini savunan Milanoviç, yarın Brüksel’de yapılacak toplantıda sığınmacı krizinin detaylı bir şekilde ele alınacağını ifade etti.

Milanoviç, “güçlü ve büyük” bazı ülkelerin sığınmacıların girişine izin vermesine rağmen, sığınmacı meselesinde en az mağdur olan Macaristan’ın “şov yaptığını” belirterek, “Tanrı’nın huzurunda bunun hesabı verilecek. Sırbistan’a önerim ise biraz ses tonunu düşürmesi. Sığınmacıların bir kısmını Romanya’ya, bir kısmını Macaristan’a bir kısmını da Hırvatistan’a yönlendir” diye konuştu.

Son birkaç ay içerisinde Macaristan’dan 65 bin sığınmacının geçtiğine işaret eden Milanoviç, Hırvatistan’a ise sadece dört gün içerisinde 30 bine yakın sığınmacının giriş yaptığını vurguladı.

Milanoviç, sığınmacıları ülkeye kabul etmeye devam edeceklerini ancak iki gün içinde 20 bin insanı kabul edemeyeceklerini belirterek, AB Komisyonu’nun AB’nin her üyesinin ne kadar sığınmacı kabul edeceğine dair kota belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Sırbistan-Hırvatistan arasında “kamyon” sorunu

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç de Macaristan’ın, Sırbistan sınırını kapatmasının ardından Hırvatistan’a yönelen sığınmacıların yeniden Macaristan’a yönlendirilmesini Hırvatistan’ın istediğini savundu.

Başkent Belgrad’da düzenlenen “Belgrad Yatırım Günü” etkinliğinin ardından açıklamada bulunan Vuçiç, geçen hafta başlayan sığınmacı krizinin ardından Hırvatistan’ın, Sırbistan sınırındaki kapıları kapatması ve ağır taşıtların ülkeye girişini engellemesinin Sırbistan’ı maddi zarara uğrattığını kaydetti.

Sorunun çözümü için AB Komisyonu’ndan cevap beklediklerini aktaran Vuçiç, gün içinde cevap gelmemesi halinde Sırbistan olarak karşı tedbirler alacaklarını ifade etti.

Vuçiç, Hırvatistan’ın “sınırda bekleyen sığınmacıların yarısını Macaristan’a yönlendirin, kamyonlarınız geçişine izin verelim” yönündeki tutumunun kendilerini şaşırttığını vurgulayarak, “Olanların mantıklı bir açıklaması yok” dedi.

Daha iyi bir hayat umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen sığınmacılar, Macaristan’ın, Sırbistan sınırını kapatmasının ardından Hırvatistan’a yönelmişti. Ülkeye giren sığınmacı sayısının 10 bini aşmasının ardından Hırvatistan, Sırbistan sınırındaki 7 sınır kapısını kapatma kararı almıştı. Tarlalar üzerinden Hırvatistan’a girmeye devam eden sığınmacıların sayısının 30 bine yaklaştığı tahmin ediliyor.

 

AA

Read Previous

Yardımseverler Mültecileri Unutmuyor

Read Next

Spor Toto Süper Lig’de 5.Hafta Geride Kaldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *