Hırvatistan’dan NATO’ya Bosna ültimatomu

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, ülkesinin Bosna Hersek’teki muhtemel NATO misyonunun bir parçası olmasını talep etti.  

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e yönelik bir mektup kaleme alan Grlic Radman, AB’nin Bosna’daki barış gücü EUFOR’un görev süresinin uzatılmaması halinde Bosna Hersek’e konuşlandırılacak NATO gücünde Hırvat askerlerinin de yer alması gerektiğini söyledi.

Hırvatistan’ın dışarıda bırakılmasının ayrımcılık olacağını vurgulayan Hırvat bakan, taleplerinin reddedilmesinin NATO’nun birliğine ve ittifakın gelecekteki misyonlarına zarar vereceğini iddia etti.

Bosna Hersek’ten ret: “Hırvatistan’ın angajmanı mümkün değil”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, Grlic Radman’ın Stoltenberg’e mektubuna tepki göstererek söz konusu talebin mümkün olmadığını söyledi.

Hırvatistan Cumhuriyeti Ordusunun Bosna Hersek’te hiçbir NATO misyonuna dahil olamayacağını zira bunun Dayton Barış Anlaşması’na aykırı olduğunu vurgulayan Komsic, “NATO, Hırvat Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman’ın ültimatomuna boyun eğse dahi Bosna Hersek kurumları buna rıza göstermeyecektir. Bu angajmanı gerekli kılacak hiçbir argüman bulunmuyor ve burada Hırvatistan hükümetinin Bosna Hersek’i istikrarsızlaştırmaya yönelik bir gayesi olduğu açık” diye konuştu.

Komsic, Hırvatistan’ın Bosna Hersek’teki savaşın taraflarından biri olduğunu ve tıpkı Sırbistan ordusunun Bosna Hersek’teki herhangi bir misyona dahil olamayacağı gibi Hırvatistan ordusunun da katılımının söz konusu olamayacağını ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Prizren’de Roman dili resmileşti

Read Next

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev’in siyasi partilerle hükümet kurma istişareleri devam ediyor