Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grliç Radman,  Lüksemburg’da yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerini mümkün olan en kısa sürede başlatmak için tüm kriterleri karşıladığını ve Kosova’nın vize muafiyetini  hak ettiğini belirtti.

AB üye ülkelerinin dışişleri bakanları toplantısı öncesinde, Bulgaristan’ın muhalefeti nedeniyle Kuzey Makedonya ile müzakerelerin başlatılması konusunda hala bir anlaşma olmadığı vurgulandı.

Arnavutluk için hiçbir engel yok, ancak Hırvatistan’ın bazı ülkelerin, Arnavutluk ile müzakerelerin açılması konusunu Kuzey Makedonya ile müzakerelerin açılması konusundan  ayırmak istemediği öğrenildi.

Bakan Grliç Radman, Kosova’ya bir an önce vize muafiyeti  verilmesi gerektiğini ve Hırvatistan’ın bu konuyu  güçlü bir şekilde desteklediğini söyledi.

Grliç Radman, “Hırvatistan, Bosna-Hersek’in aday statüsünü bir an önce görüşmek istiyor” diyerek, üç halkın eşitliğini sağlamak için o ülkedeki seçim kanununun değiştirilmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Kosovaport

Önceki Haber

11. CMAS Serbest Dalış Havuz Dünya Şampiyonası yarın Sırbistan’da başlayacak

Sonraki Haber

Türkiye ve Bulgaristan’ın folklor kültürleri tanıtılıyor