Hırvatistan’da YEE tarafından polislere yönelik Türkçe kursu açıldı

 Hırvatistan’da Zagreb Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Hırvat Polis Akademisi işbirliğinde ülkedeki polislere yönelik Türkçe kursları başladı.

Kursların başlaması vesilesiyle başkent Zagreb’de düzenlenen programa Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, Hırvatistan Polis Akademisi Başkanı Josip Celic ve Zagreb YEE Koordinatörü Fuat Korkmaz katıldı.

Kıran, burada yaptığı konuşmada, Türkçeyi tercih ettikleri için Hırvatistan Emniyet Müdürlüğünün her bir mensubunu tebrik ederek “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti esnasında içişleri bakanlıkları arasından imzalanan mutabakat zaptıyla sınırlarda görev alacak Türk ve Hırvat polisleri YEE tarafından verilen kurslar sayesinde Türkçe iletişim kurabilecek.” dedi.

Türkçe kurslarıyla iki ülke emniyet mensupları arasında iletişim ve eşgüdümün giderek güçleneceğini belirten Kıran, emniyet, sınır güvenliği ve düzensiz göç alanlarında işbirliğinin artarak devam etmesini arzuladıklarını ifade etti.

Celic de Türkçenin kariyer planlamasında önemli bir etken olacağına işaret ederek YEE ile bu sene yol, sınır ve trafik terimlerinin olacağı Hırvatça-Türkçe Sözlük çalışması yaptıklarını belirtti.

Çevirim içi ve yüz yüze gerçekleştirilen Türkçe kurslarına 99 polis katılım sağlarken, ilk ders kapsamında kursiyerler Büyükelçi Kıran ile alıştırma yaptı.

Kıran ayrıca polislere Türk kahvesi ve lokum hediye etti.

AA

Read Previous

Yunanistan Sağlık Bakanı Plevris, ilaç sıkıntısının özel eczanelerde yaşandığını söyledi

Read Next

Bosna Hersek’te İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma uçak bombası imha edildi