Hırvatistan’da Seçimi Muhalefet Kazandı

Avrupa Birliği’ne üye olduğundan bu yana ilk kez seçime giden Hırvatistan’da mülteci karşıtı muhafazakarlardan oluşan Muhalefet partisinin öncülüğündekiki Vatansever ittifakı kazandı.

Hırvatistan’daki genel seçimde oyların neredeyse tamamı sayılırken, seçimi muhafazakar Hırvat Demokratik Partisi (HDZ) öncülüğünde kurulan “Vatansever” ittifakı kazandı.

Hırvatistan Merkez Seçim Kurulundan (DIP) yapılan açıklamada, oyların yüzde 99,52’sinin sayıldığı ve resmi olmayan sonuçlara göre, “Vatansever” ittifakının ilk sırada yer aldığı bildirildi.

Sonuçlara göre, 151 üyeli mecliste “Vatansever” ittifakı 59, Sosyal Demokrat Parti (SDP) öncülüğündeki “Hırvatistan Büyüyor” ittifakı 56, “Most” ittifakı 19, İstra Demokrat Meclisi (IDS) 3, Slavonija ve Baranija Hırvat Demokratik Birliği (HDSSB) 2, “Milan Bandic 365” hareketi 2, “Başarılı Hırvatistan” hareketi 1 ve “Canlı Duvar” hareketi 1 sandalye sahibi olacak. Mecliste kalan 8 sandalye azınlıkların temsilcilerine ayrılıyor.

Açıklanan bu sonuçlara göre hiçbir partinin tek başına mecliste çoğunluğu sağlayamadığı Hırvatistan’ta yeni hükümeti koalisyon görüşmeleri belirleyecek.

HDZ Genel Başkanı Tomislav Karamarko, seçim zaferinin kesinleşmesinin ardından yaptığı açıklamada, sonuçtan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Hırvatistan’da daha kaliteli bir yaşam için bizimle mücadeleye hazır olanları işbirliğine çağırıyorum” dedi.

Karamarko, mecliste 19 sandalye kazanan ve koalisyon görüşmelerindeki en önemli taraf olacak “Most” ittifakını da aldığı sonuçtan dolayı tebrik etti.

Hırvatistan Avrupa Birliği’ne üye olduğundan bu yana ilk kez seçime gitti. Muhalefet partisi mülteci akınını durdurmak için askeri gücün kullanılması ve duvar örülmesine destek veriyor. Hırvatistan yüzde 15. 4 ile Avrupa Birliği içerisinde işsizlik oranı en yüksek olan üçüncü ülke.

Dünya Bülteni

Read Previous

Faiz Artışı İçin Çanlar Çalmaya Başladı

Read Next

Yalçın Akdoğan “AA, Makedonya’nın Sesini Bütün Dünyaya Duyuracak”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *