Hırvatistan’da gıda ve enerjide KDV indirimi

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, doğalgaz ve ısıtmada KDV’nin yüzde 25’ten 13’e, gıda ürünlerinde ise yüzde 13’ten yüzde 5’e indirileceğini duyurdu. 

Hükümetin küresel olarak yükselen fiyatların yerel ekonomi ve dolayısıyla ülke sakinleri üzerindeki olumsuz etkilerini engellemeye yönelik önlemlerini açıklayan Başbakan Plenkovic Hırvatistan’ın enflasyon önlemlerinin bu yıl 1 Nisan tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti.

Başbakan Andrej Plenkovic, “Enerji fiyatlarındaki küresel artış, Avrupa’da fiyatların yükselmesine neden oldu. Avrupa’da gaz fiyatı çeşitli nedenlerle artıyor. Diğer bir neden de, gazın önemli tedarikçilerinden biri olan ve sınırlı üretime sahip olan Rusya. Norveç, gaz üretimini artıramıyor. Avrupa’da gaz üretimi 2004’ten beri düşüyor. AB’deki gazın yüzde 43’ü Rusya’dan, yüzde 23’ü Norveç’ten, yüzde 11’i Cezayir’den geliyor.“ dedi.

Plenkovic, “Hükümet bu önlem paketini kabul etmeseydi, 1 Nisan’dan itibaren elektrik faturaları yüzde 23 ve gaz faturaları yüzde 79 artacaktı.“ dedi. Hırvatistan tükettiği gazın sadece yüzde 5’ini kendisi üretiyor.

Plenkovic, “Bugün sunduğumuz paket 4,8 milyar kuna değerinde. Sistematik olarak, tüm bakanlıklar ve organlarla koordineli olarak yapıldı. Haneler, şirketler ve çiftçiler için geçerli. Bu evrensel bir program, yani tüm kullanıcılara yöneliktir. Hanelerde faturalarının azaltılması, vergi indirimi, emekliler için tek seferlik yardımlar, balıkçılar için özel bir program içeriyor“ dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan’da yaşanan insanlık dramı dünya basınında: İki mülteci denize atıldı

Read Next

Avrupa’nın en kirli ülkesi açıklandı: Bulgaristan