Hırvatistan’daki muhafazakar ve AB aleyhtarı siyasi hareketler, ülkenin Avrupa Birliği’nin ortak para birimi avroya geçişi aleyhinde referandum yapılması için imza toplamaya başladı.

Zagreb’deki Ban Jelacic Meydanı dahil ülke genelinde 250 farklı noktada “Hırvat kunasını savunuyoruz” başlıklı bir kampanya başlatarak vatandaşlardan imza toplamaya başlayan siyasi partiler, Hırvatların kendi para birimlerini kullanmaya devam etmek istediklerini savunuyor.

Hırvat Hak Partisi (HSP) ve Hırvat Egemenlikçileri tarafından başlatılan kampanya, 250 farklı lokasyonda 15 gün boyunca devam edecek. Kampanya çerçevesinde 370 bin kişinin imzasının toplanması hedefleniyor.

Hırvatistan yasalarına göre referandum için halkın yüzde 10’unun imzasının toplanması gerekiyor.

Hırvatistan’da 1994 yılından bu yana para birimi olarak Yugoslav Dinarı’nın yerine tedavüle konulan Kuna kullanılıyor. Kuna, Hırvatça “sansar” manasına geliyor. 100 Lipa’dan oluşan para birimine bu isim, sansargillerden elde edilen kürkün Hırvat ekonomisine katkısına ve Hırvatistan tarihinde bu kürklerin bir ödeme aracı olarak kullanılmasına işaret etmek üzere seçilmişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi kabulü başladı

Sonraki Haber

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, eski Cumhurbaşkanı İvanov ile görüştü