Hırvatistan’a Rafale savaş uçağı teslimatı sürüyor

Hırvatistan Savunma Bakanlığı, 23 Şubat’ta yaptığı açıklama ile sipariş ettiği 12 Rafale’den ilk 6 tanesine artık sahip olduğunu duyurdu.

Bu dönüm noktası, ilk Rafale’nin Ekim 2023 başında Mont-de-Marsan’daki Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri (AAE) üssünde düzenlenen bir törenle Hırvatistan Savunma Bakanlığı’na teslim edilmesinden yaklaşık 5 ay sonra gerçekleşti.

Hırvatistan Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı filosunu Sovyetler Birliği üretimi olan MiG-21’ler oluşturmaktaydı. Bu bağlamda Hırvatistan, eskiyen MiG-21’lerinin yerini alması için Mayıs 2021’de Rafale’yi seçti. Kasım 2021’de ise 1.15 milyar euro tutarında bir anlaşma imzalandı. Ödemeleri 2021’den 2026’ya kadar sürecek olan bu anlaşma Fransız Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış eski 12 adet Rafale savaş uçağını ve personel eğitimlerini kapsamakta.

Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri (AAE) tarafından ihtiyaç fazlası belirlenen 12 adet Rafale savaş uçağı, F3-R standardına yükseletilmiş olup 10 adet tek koltuklu, 2 adet ise çift koltuklu uçaktan oluşuyor. Bu uçakların yanı sıra Hırvatistan, 2026 yılının son çeyreğine kadar sürecek simülatörler, eğitim programları ve diğer destekleri de alacak. Teslimatı 2025 yılına kadar tamamlanması beklenen 12 Rafale, Hırvatistan Hava Kuvvetleri ve Hava Savunması’nı operasyonel hazırlık ve etkinlik açısından daha iyi bir konuma getirecek.

Rafale’leri 2050’lerin başına kadar kullanmayı planlayan Hırvatistan, ulusal güvenliğini korumak ve kendisini “güvenilir bir NATO ortağı” olarak konumlandırmak için stratejik yatırımlar yapmaya devam ediyor.defenceturk

Read Previous

Hocalı Katliamı kurbanları, Bosna Hersek’te anıldı

Read Next

İsrail’in 144 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de can kaybı 29 bin 878’e çıktı