Hırvatistan, Şengen ve Avro Bölgesi’ne dahil olmanın sonuçlarını yıl sonunda görmeyi bekliyor

Avrupa Birliği’nin (AB) en genç üyelerinden Hırvatistan’ın Başbakanı Andrej Plenkovic, ülkesinin Şengen ve Avro Bölgesi’ne dahil olmasının sonuçlarını yıl sonunda görebileceklerini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ile Başkent Zagreb’de düzenlenen “Avro Bölgesi’nin 20. Üyesi – Hırvatistan” isimli konferansa katılan Plenkovic, ülkesinin Şengen ve Avro Bölgesi’ne dahil olmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Plenkovic, ülkesinin Avro Bölgesi’ne giriş sürecinin 2017’de başladığına işaret ederek, ülkesini ziyaret eden turistlerin büyük çoğunluğunun Şengen Bölgesi ülkelerinden olduğunu dile getirdi.

Hem Şengen hem de Avro Bölgesi’ne girmelerinin ülkesi için önemli getirilerinin olacağına dikkati çeken Plenkovic, “Bu iki hedefe ulaşarak Hırvatistan ekonomisine ve Hırvat vatandaşlarına ne kadar fayda sağladığımızı bu yılın sonunda göreceğimize inanıyorum.” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis de Hırvatistan’ın, Avro Bölgesi’ne entegrasyonuyla Avrupa düzeyinde siyasi ve mali kararlar almada önemli bir faktör haline geldiğini vurguladı.

Avro Bölgesi’ne dahil olmanın Hırvatistan’a getirenlerinin olacağının altını çizen Dombrovskis, bu sayede ülkede ekonomi ve turizmin gelişeceği ve ülkenin yeni yatırımlar çekeceği değerlendirmesinde bulundu.

Hırvatistan, 2013’te AB üyesi oldu

AB’ye 2013’te üye olan Hırvatistan, 1 Ocak’ta Şengen bölgesinin 27’nci üyesi haline gelirken, resmi para birimini de kunadan avroya çevirdi.

Hırvatistan, AB’ye katıldığı 2013’ten bu yana Şengen kurallarını parça parça uygulamaya koydu.

Hırvatistan, Şengen’e dahil olmanın mal ve hizmetlerin serbest, hızlı ve daha ucuz dolaşımı sayesinde ülke ekonomisine olumlu yansıyacağını, rekabet gücünü artıracağını düşünüyor. Ülke, Şengen üyesi olarak turizm gelirlerinin de artacağını tahmin ediyor.

Hırvatistan hükümeti, 1 Ocak’tan itibaren ülke sınırlarının kara, demir ve deniz yoluyla yapılan ulaşım ve taşımacılığın, Şengen kurallarına uygun hale getirileceğini açıklarken, havalimanlarının tam olarak hazır hale gelmesi için 26 Mart 2023 tarihini belirlemişti.

Hırvatistan, “AB’de avro kullanan 20’nci ülke” oldu.

trtavaz

Read Previous

Avustralya Açık’ta Yunan raket Stefanos Tsitsipas yarı finale yükseldi

Read Next

Slovenya’dan Karadağ uyarısı