Hırvatistan Savunma Bakanı Banozic’ten Türkiye’ye teşekkür

Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banozic, Türkiye’ye, Ukrayna’daki savaşın sonlanması ve ateşkesin sağlanmasına yönelik gösterdiği siyasi liderlik ve çabalar dolayısıyla teşekkür etti.

Ankara’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir araya gelen Banozic, Türkiye ile Hırvatistan’ın çok uzun yıllar dost olan iki ülke olduğunu anımsattı.

Türkiye ile ilişkilerin iyi bir seviyede ilerlediğinin altını çizen Banozic, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla Türkiye ve Türk halkına başsağlığı diledi.

Banozic, Türkiye’nin Hırvatistan’ın Petrinja şehrinde 2020 yılında meydana gelen depremin ardından büyük yardımlarda bulunduğunu hatırlatarak, söz konusu yardımlar için de ayrıca teşekkürlerini iletti.

Türkiye ile Hırvatistan’ın savunma sanayii alanında da güzel bir iş birliğine sahip olduğunu kaydeden Banozic, Akar’ı, nisan ayında Split şehrinde düzenlenecek Adriyatik Askeri ve Havacılık Konferansı’na davet etti.

Rusya-Ukrayna savaşına değinen Banozic, Hırvatistan’ın savaşın başından bu yana Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü savunduğuna işaret ederek, “Hırvatistan’ın her zaman Ukrayna’nın yardımına koşacağını belirtmek isterim. Ukrayna’daki savaşın sonlanması ve ateşkesin sağlanmasına yönelik gösterdiği siyasi liderlik ve çabalar dolayısıyla Türkiye’ye teşekkür teşekkür ederim.” diye konuştu.

Mevcut küresel güvenlik durumunun Güneydoğu Avrupa’da daha yoğun dikkat gerektirdiğine dikkati çeken Hırvat Bakan, “Bilhassa Bosna Hersek’te yaşanan olumlu siyasi gelişmelerden memnunuz. Türkiye’nin Bosna Hersek’teki Hırvatların konumu hakkında anlayışlı bir tavır sergileyeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Banozic, ülkesinin, Türkiye ile iyi ilişkilerin devam etmesi konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’da yeni binaların legalleşme süreci yavaş işliyor

Read Next

HÖH, Suriye’deki depremzedeler için bir TIR dolusu yardım gönderdi