Hırvatistan, NATO’ya üyelik sürecinde Kosova’ya destek sunacak

Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj, Kosova ziyaretini gerçekleştiren Hırvat mevkidaşı Mario Banoziç ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Hırvatistan Savunma Bakanının ziyareti kapsamında, iki ülke arasında savunma alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banoziç, NATO üyelik sürecinde ülkesinin Kosova’ya destek sunacağını kaydetti. İki ülke arasında varolan işbirliğinin ileriye taşınmasına hazır olduklarını ifade eden Hırvat Bakan, “Kosova Güvenlik Gücü’nün orduya dönüşüm sürecini destekliyoruz. Bu kapsamda, eğitim alanında yardım sunuyoruz. Hırvatistan, Kosova’nın Avrupa-Atlantik kurumlarına üyeliğini desteklemeye hazırdır” dedi.

Savunma Bakanı Armend Mehaj da, stratejik çıkarlar doğrultusunda çalışmaya devam etmenin önemine vurgu yaparak, “İlişkilerimiz sadece diplomatik değil, daha da ileri bir düzeydedir. Bu dostluk, ülkelerimizi onurlandıran yirmi yılı aşkın katkının doruk noktasına ulaştı. Bugün bu dostluğu savunma anlaşmasının imzalanmasıyla taçlandırıyoruz. Bu anlaşma, askeri eğitimin önünü açacak ve savunma sanayinde daha belirgin işbirliği sağlayacak” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

AB’den muhbirleri koruma adımı

Read Next

Ziraat Bankası, Bulgaristan’daki 5’inci şubesini Burgaz’da açtı