Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro’ya geçmek için hazırlıklarını sürdüren Hırvatistan’ın madeni Euro tasarımında satranç tahtası, ülkenin coğrafi haritası, sansar, Glagol alfabesi ve bilim adamı Nikola Tesla’nın bulunması önerildi.

Hırvatistan Hükümeti, bu motiflerin Euro.hr üzerinden yapılan ve yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı oylamanın sonuçlarına göre belirlendiğini açıkladı.

Öneriler arasında özellikle dikkat çeken Nikola Tesla motifi de ilk beş seçenek arasında yer alıyor.

Bu önerinin ilginç olma sebebi Hırvatistan’ın yanı sıra Sırbistan’ın da etnik kökeninden dolayı dünyaca ünlü bilim insanı Nikola Tesla’yı sahiplenmesi. Etnik kökeni Sırp olan Nikola Tesla 1856’da Hırvatistan’daki Smilyan (Smiljan) bölgesinde doğdu.

Tüm madeni paraların arka planında satranç tahtası olacak. Teklife göre, iki Avro’nun üzerinde Hırvatistan haritası, bir Avro’nun üzerinde sansar motifi, 10, 20 ve 50 sentin üzerinde ise Nikola Tesla portresi olacak. Bir, iki ve beş sentin üzerinde Glagol alfabesi ile HR yazılı olacak.

Hırvatistan Halk Bankası, motiflerin seçilmesi üzerine madeni paraların Hırvatistan tarafından tasarlanacak yüzünün grafik çalışmasının yapılması için çağrıda bulunacak.

Hırvatistan’ın 2023 senesinden itibaren Avro kullanımına geçmesi planlanıyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Dünya genelinde 3 milyar 760 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı

Sonraki Haber

Genç Kalemler Derneği 12. Kurban Organizasyonu’nu gerçekleştirdi