Hırvatistan Ligi’nde tarihi bir ilk: Dev maça yabancı hakem

Türk futbolunda bu sezon hakem performansları kulüpleri memnun etmezken, son dönemde yabancı hakem tartışmaları zirveye ulaşmış durumda. Türkiye sonuçsuz tartışmalarını sürdürürken Hırvatistan flaş bir karara imza attı.

Süper Lig’de 2023/24 sezonunda sona doğru gelinirken, yaşanan olaylar ve tartışmalar doruk noktasına ulaştığı gibi bitecek gibi de durmuyor. Özellikle hakem tartışmaları artık neredeyse haftanın her günü yaşanıyor. Hakem tartışmalarının içinde yer alan konulardan biri de maçların yabancı hakemler tarafından yönetilmesi. Özellikle Fenerbahçe Kulübü yabancı hakem konusunda ısrarcı.

VAR geldi, hakem tartışmaları daha da arttı

Hakem tartışmaları yalnızca Türkiye’de yapılmıyor. Özellikle VAR teknolojisinin devreye girmesinden sonra hakem tartışmaları azalacağına daha da arttı. Dünyanın en önemli ligi Premier Lig dahi bu tartışmalardan nasibini fazlasıyla alıyor. 

Bu tartışmaların üst düzeyde yaşandığı ülkelerden biri de önemli futbol ülkelerinden biri olan Hırvatistan. Her ne kadar Hırvatistan Ligi ülkenin 4 milyon civarında bir nüfusu olması nedeniyle 10 takımlı küçük bir lige sahip olsa da ülke dünya çapında bir milli takıma sahip. 

Hırvatistan’da bir ilk 

Ancak bu küçük ligde bile hakem tartışmaları özellikle VAR sistemi geldikten sonra inanılmaz boyutlara ulaştı. VAR odalarındaki konuşma kayıtlarının kamuoyuna sızdırılması ve bunun sonucunda hakem komitesi başkanı Bruno Maric’in görevinden ayrılmak zorunda kalmasıyla, yakın zamanda benzeri görülmemiş bir skandal ortaya çıktı. Bunun sonucunda da Hırvatistan futbol tarihinde ilk kez bazı maçları yabancı hakemlerin yönetmesi kararı alındı. 

Derbiye Alman Hakem

İşte bu kararın ardından Hajduk ile Dinamo Zagreb arasında cumartesi günü saat 21:30’da oynanacak şampiyonluk yarışını çok yakından ilgilendiren dev maçı Hırvatistan Futbol Federasyonu’nun son skandalların ardından önemli maçlar için yabancı hakemleri görevlendirme kararı kapsamında ünlü Alman hakem Daniel Siebert yönetecek.

Baskı altındaki maçı Daniel Siebert yönetecek

Hırvatistan’da ligin şampiyonu üçlü müthiş bir yarış sonrasında belirlenecek gibi duruyor. Ligin bitmesine 9 hafta kala şampiyonluk için üç takım ciddi şansa sahipler. Rijeka, Hajduk ve Dinamo Zagreb finiş çizgisini ilk geçen takım olmayı umuyorlar. Baskı çok büyük. Lider Rijeka ile üçüncü sırada yer alan 1 maçı eksik Dinamo’nun arasında sadece beş puan bulunurken bu takımların birbirleriyle de maçları var. Milli aradan sonra Hajduk ile Dinamo arasında oynanacak büyük maç, şampiyonluk yarışında önemli bir kilometre taşı. İşte bu nedenle maçı Alman hakem Daniel Siebert’in yönetmesine karar verildi. Siebert’in yardımcıları da yine Almanya Futbol Federasyonu’ndan Jan Seidel und ve Rafael Foltyn olacak.

UEFA’ya başvurdular, Sırp ve Sloven hakem istemediler

Hakemler üzerinde her taraftan artan baskılar nedeniyle Hırvatistan Futbol Federasyonu, en önemli maçların bundan sonra yabancı hakemler tarafından yönetilmesine karar verdi. Bu kararın ardından yabancı hakemli ilk maç Split Poljud Stadı’ndaki maçla başlıyor. Hırvatistan Futbol Federasyonu HNS, bu bağlamda UEFA ile temasa geçerek kendilerine Avrupalı seçkin hakemler önerilmesini talep etti ancak bu hakemlerin kesinlikle Sırbistan veya Slovenya’dan olmamasını da istedi. 

Hırvat futbolunda yabancı olarak ilk kez düdük çalacak hakem Almanya’nın en iyi hakemlerinden Daniel Siebert olacak. Siebert 165 Bundesliga, 16 Avrupa Ligi, 13 Şampiyonlar Ligi maçını yönetirken Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda da hakemlik yaptı.

Sızdırılan VAR kayıtları Hırvatistan’ı karıştırdı

Video Yardımcı Hakem (VAR) teknolojisi, hakem kararlarına ilişkin incelemelerin ve tartışmaların artmasına neden oldu. Hırvatistan Ligi de VAR tartışmalarının son adresi oldu. Hırvat Hakem Kurulu Başkanı Bruno Maric, takım kayırma suçlamalarını öne süren VAR kayıtlarının sızdırılmasının ardından istifa etti.

Hırvatistan Ligi son hafta maçlarında VAR inceleme odalarından alınan kayıtların yayınlanması taraftarların öfkesine yol açtı. Kayıtlar iki büyük kulüp Hajduk Split ve Dinamo Zagreb lehine yapılan kararları içeriyordu. Ses sızıntıları hakemler arasındaki yanlış iletişimi ve karar alma konusunda ortaya çıkan hataları ortaya seriyordu. 

Gelen tehditlerin ardından istifa etti

Hakem Kurulu Başkanı Maric kararların doğru olduğu konusundaki ısrarına rağmen, verilen kararları destekleyecek somut veriler sunamaması pozisyonunu savunulamaz hale getirdi. Maric, kendisine ve ailesine yönelik tehditlerin ardından istifa ederek Hırvatistan’da hakemliğin güvenirliliğine ciddi bir darbe indirdi.


ajansspor

Read Previous

TİKA, Sırbistan’da “Ramazan Programı” kapsamında 1600 koli gıda maddesi dağıttı

Read Next

Yunanistan, asgari ücreti yüzde 6,4 artırarak 830 euroya çıkardı