Hırvatistan Dışişleri Bakanı Grliç – Kuzey Makedonya’nın yeri AB’dedir

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ve Avrupa Birliği ilişkilerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani’yi Zagreb’te ağırlayan Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grliç Radman Kuzey Makedonya’nın yeri Avrupa Birliği’nde (AB) olduğunu ve ülkenin üyelik müzakerlerine başlamasını hak ettiğini açıkladı.

Hırvatistan ve Kuzey Makedonya arasındaki ikili ilişkilerin daha iyi ekonomik ilişkilerle de desteklenecektir diyen Hırvatistan Dışişleri Bakanı Grliç “Kuzey Makedonya’nın AB üyeliği için müzakerelerin ertelenmeden ve bir an önce başlatılmasını umut ediyoruz. Hırvatistan’ın umudu bu kararın AB yönetiminin bizim elimizde olduğunda getirilmesi yönündedir ve biz de bunun gerçekleşmesi için çok çalışacağız.” açıklamasını yaptı.

 

Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani ise “Biz AB ile müzakerelerin yeni getirilen sıkı yöntemlerinden korkmuyoruz. Biz iyi bir aday olmak istiyoruz ve bu tür kriterler bizim için sadece teşfik edecektir.” sözlerini ifade ederek ülkenin Mart ayında bile müzakerelere başlaması için şartların uygun olduğunu iddia etti.

Diğer yandan Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov bu konuda yeni metodolojinin gerçek reformlar getirmek isteyenler için iyi olduğunu ve değişmek istemeyenler için de zor olduğunu ifade ederek “Ülkemizin Avrupa geleceği için çok önemli olan bu dönemde Hırvatistan AB yönetimine geçiyor. Mart ayında sonuç elde etmek için Zagreb ile çok yakın bir şekilde çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Kuzey Makedonya’nın Avrupa hedefleri yönünde Grliç ile görüşen Osmani ve Dimitrov, Zagreb ziyareti sırasında Dış Politika Komisyonu Başkanı Miro Kovaç, AB İşleri Komisyonu Başkanı İvan Miloşeviç ve Hırvatistan Başbakanı Andrey Plenkoviç ile de görüşme gerçekleştirdiler.

 

 

Read Previous

K.Makedonya Arnavut kanadında seçim öncesi koalisyon

Read Next

Salih Murat Macaristan Üsküp Büyükelçisi Laszlo Istvan Dux ile görüştü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *