Hırvatistan Dışişleri Bakanı: “Gazze’deki insani krizden endişe duyuyoruz”

Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Gazze’deki insani krizden ve Orta Doğu’da bölgesel gerilimin artmasından endişe duyduklarını söyledi.

Grlic Radman, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Gazze’deki insani krizden ve Orta Doğu’da bölgesel gerilimin artmasından endişe duyuyoruz.” diyen Grlic Radman, Gazze’deki sivillerin korunmasının “kilit nokta” olduğuna işaret etti.

Grlic Radman, bölgeye giden insani yardım tırlarının yollarının açılmasının önemine dikkati çekerek, “Ekonomik durumun, Mısır ve diğer bölge ülkeleri üzerinde ağır etkisi var.” dedi.

Bugünkü toplantıda Rusya’da tutuklu bulunduğu cezaevinde hayatını kaybeden muhalif Aleksey Navalnıy için taziye dileklerini ileteceklerini söyleyen Grlic Radman, “Ukrayna’ya yardım olanağı konusunda hızlı bir anlaşmaya varılması gerektiğini bir kez daha vurgulayacağım.” ifadesini kullandı.

– İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bin 660’ı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 28 bin 985 Filistinli öldürüldü, 68 bin 883 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 235’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 572 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 397 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana yaşanan çatışmalarda 205 Hizbullah mensubu, 11 Emel mensubu, 12 Filistin İslami Cihad Hareketi ve 12 Hamas Hareketi mensubunun yanı sıra 41 Lübnanlı sivil, 1’i asker 2 Lübnan güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 11 İsrail askeri hayatını kaybetti.


AA

Read Previous

Bulgaristan ile Türkiye arasındaki sınır ötesi işbirliği konferansta ele alındı

Read Next

Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası Hırvatistan’da başladı