Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, Srebrenitsa soykırımını inkar etti

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in Slovenya’daki Brdo-Brijuni Zirvesi sırasında Srebrenitsa soykırımını inkar ettiği ortaya çıktı.

Belgrad merkezli “Danas” gazetesi, Milanovic’in zirvedeki çalışma yemeğinde Srebrenitsa’da yaşananların soykırım olmadığını söylediğini, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in de Milanovic’in bu ifadelerine destek verdiğini yazdı.

Aktarılanlara göre Milanovic, soykırımın çeşitli biçimlerde olabileceğini fakat Srebrenitsa’da yaşananların soykırım olmadığını söyledi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic’in Milanovic’i uyardığını ve masadaki diğer liderlerin de Dzaferovic’e hak verdiğini yazan gazete, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in bu olaya karışmadığını nakletti.

Srebrenitsa Anneleri tepki gösterdi

Milanovic’in Srebrenitsa soykırımını inkar eden beyanı üzerine Srebrenitsa Anneleri Derneği, bir açıklama yayınlayarak Milanovic’in artık 11 Temmuz’da gerçekleştirilen anma törenlerine gelmesini istemediklerini ifade etti.

Bosna Hersek İslam Birliği de soykırım inkarının AB üyesi bir ülkenin cumhurbaşkanı tarafından yapıldığına dikkat çekeren Milanovic’in açıklamalarını kınadı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, daha önce de Srebrenitsa soykırımını diğer soykırımlarla mukayese ederek küçük göstermeye çalıştığı açıklamalarıyla tepkilere neden olmuştu. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova Telekom’a siber saldırı düzenlendi

Read Next

Bosna Hersek’teki “AJB DOC” belgesel festivali ödül töreniyle sona erdi