Hırvatistan, Bosna Hersek’e diplomatik nota verdi

Hırvatistan, Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti entitesinde intihar bombacısı eski Sırp asker Milan Tepic’in yüceltilmesi nedeniyle Bosna Hersek’e diplomatik nota verdi.

Bosnalı Sırp idarecilerin bu adımına Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic de tepki gösterdi.  Turkovic, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı açıklamasında “Banja Luka’da Milan Tepic anısına yapılan plaketin açılışı nedeniyle Hırvatistan’dan nota aldık. Suçların ve soykırımın yüceltilmesinin yasal olarak yasaklanmasının neden gerekli olduğunu gösteren eylemin kınanmasına katılıyorum. Nota, Milan Tepic’e yapılan plaketin Banya Luka’daki açılışı nedeniyle, Banya Luka’daki yetkili kurum ve yerel makamlara iletilecektir” dedi. 

Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı, Tepic anısına açılan anıtın “Büyük Sırbistan’ın Hırvatistan’a saldırısı sırasında bir intihar operasyonunda kasten çok sayıda Hırvat askerin ve sivilin yanı sıra Bjelovar’ın büyük maddi yıkımına neden olan bir kişinin terör eylemini yücelttiğini“ belirtti.

29 Eylül 1991’de Tepic, taşıdığı patlayıcıları infilak ettirerek Bjelovar’daki Hırvatistan  güçlerine ait bir silah deposunu havaya uçurmuş, intihar eylemiyle sivillerin de ölümüne neden olmuştu. 

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Banya Luka’daki Bosnalı Sırp yetkililerinin 1991 yılında Bjelovar’daki bir silah deposunda kendini patlatarak 11 Hırvat askerini öldüren Yugoslav Halk Ordusu mensubu Milan Tepić anısına bir anıt oluşturma kararından dehşete düştüğünü söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kısa Kısa Bazı Meseleler

Read Next

Yunanistan Büyükelçisi Lazaris, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubu sundu