Hırvatistan Başbakanı Plenkovic’ten tartışmalı açıklama: Kristo kazandı bile

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Bosna Hersek’te pazar günü yapılacak seçimlerde Boşnak seçmenlerin Hırvat aday için oy kullanmaması yönünde uyarıda bulundu.

Bu uygulamaya sahtekarlık gözüyle baktıklarını söyleyen Plenkovic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Hırvat üyesi Zeljko Komsic’in üç defa Boşnakların oylarıyla seçildiğini ileri sürdü.

Plenkovic, Hırvat seçmenlerin Boşnak oylarının gölgesinde kalmamaları ve kendi temsilcilerini seçebilmeleri halinde Bosna Hersek ve Hırvatistan arasındaki ilişkilerin gelişeceğini iddia etti.

HDZ (Hırvat Demokratik Birliği) Hırvatistan partisinin lideri olan ve Bosna Hersek’in Livno kentinde HDZ Bosna Hersek partisinin seçim mitingine iştirak eden Plenkovic, pazar günü yapılacak seçimlerde Bosnalı Hırvatların yönetimin her kademesinde temsil hakkı bulacaklarını umut ettiğini söyledi.

Plenkovic, birkaç gün önce Hırvatistan hükümetinin Bosna Hersek’teki seçim yasası reformu konusunu Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ile doğrudan müzakere ettiklerini itiraf etmişti. Açıklama Bosna Hersek’te şiddetli tepkiye neden olmuştu. Seçimlerde Kristo’nun rakibi olan Hırvat lider Zeljko Komsic, itirafın nihayet her şeyi gözler önüne serdiğini söylemişti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Köprü Dergisi “13. Uluslararası Dergi Günleri”ndeki yerini aldı

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Çekya Dışişleri Bakanı Lipavský’yi kabul etti