Hırvatistan Başbakanı Plenkovic, Schengen bölgesindeki sorunu doğruladı

epa08747163 Croatian Prime Minister Andrej Plenkovic arrives for a two-days face-to-face European Council summit, in Brussels, Belgium, 15 October 2020. EU countries leaders are meeting in person for a two-day summit expected to focus mainly on EU-UK negotiations following Brexit, climate ambition and EU Budget. EPA-EFE/OLIVIER HOSLET/ POOL

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Schengen bölgesinde bir sorun olduğunu doğrulayarak, Slovenya-Hırvatistan sınırında sınır kontrollerinin geçici olarak yeniden başlatılmasının bir istisna olması gerektiğini söyledi.

Plenkovic Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, “Schengen bitmiş değil ama bir sorun var. Sınır kontrollerinin getirilmesi yeni bir şey değil; göç eğilimleri ve terörizm nedeniyle artan güvenlik tehditlerinin değerlendirilmesi sonucunda gündeme geldi” ifadesini kullandı.

Plenkovic yine de sınır kontrollerinin geçici olarak yeniden uygulanmasının bir istisna olması, özellikle kapsam ve süre açısından sıkı koşullara tabi tutulması gereken “son bir önlem” niteliğinde olması gerektiğini söyledi.

Slovenya Perşembe günü, 21 Ekim’den itibaren Hırvatistan sınırında önümüzdeki on gün boyunca kontrolleri yeniden başlatacağını duyurmuştu.

Hırvatistan, 1 Ocak 2023 tarihinde Avrupa Birliği’nin sınırlardan arındırılmış Schengen bölgesine katılmıştı.

Read Previous

TİKA’dan Novi Pazar’daki hastaneye arazi aracı desteği

Read Next

Yunanistan: İbadethanelerin ve dini kurumların güvenliği sağlanmalı