Hırvatistan Başbakanı Plenkoviç Priştine’de

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Kosova ziyaretini gerçekleştiriyor. Plenkoviç, temasları kapsamında başkent Priştine’de Başbakan Kurti tarafından kabul edildi.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Kosova ziyareti kapsamında başkent Priştine’de, Başbakan Albin Kurti tarafından devlet töreni ile karşılandı.

Plenkoviç ve Kurti, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Kurti, Hırvatistan’ın Avrupa entegrasyonu için mükemmel bir model olduğunu belirterek, “iki ülke arasında ortak bir geçmiş bulunmakta. İşbirliği için Hırvatistan’a minnettarız. Bugün, varolan mükemmel ilişkilerimiz ile eğitim, kültür ve ekonomi alanlarında varılan 12 anlaşmanın uygulanmasını görüştük. Hedeflerimizden biri, sürdürülebilir ekonomiler yaratmak için yatırımcıları ülkeye çekmek. NATO ve AB’ye üye olma konusunda kararlıyız. Hırvatistan’ın bu konuda sunduğu desteği takdir ediyoruz. Hükümetimiz, Hırvatistan devleti ile dostluğunu sürdürmeye devam edecek” dedi.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ise, Hırvatistan’ın Kosova’ya yönelik vize muafiyetini desteklemeyi sürdüreceğini kaydetti.

Plenkoviç, “AB entegrasyon sürecinde Kosova’ya destek sunmaya devam edeceğiz. Ayrıca, Kosova’ya yönelik vize muafiyetini de destekliyoruz. Hırvatistan, sürdürülebilir istikrar ve diyalogdan yanadır. Kosova ile iyi ilişkiler kurmak ve Sırbistan ile ilişkilerimizi geliştirmekle ilgileniyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Read Previous

Hırvatistan Dışişleri Bakanı: Balkanlar’da demokrasi tehdit altında

Read Next

Brnabic: Sırbistan, AB ile müzakere tarihi için Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’a tam destek veriyor