Hırvatistan Başbakanı Plenkoviç, K. Makedonya Meclisi’nde konuştu

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Kuzey Makedonya Meclisi’nde milletvekillerine hitap etti.

Ülkeye resmi bir ziyarette bulunan Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Meclis’teki milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, Üsküp’te bulunmasının zaten kaliteli olan ilişkilerimizi derinleştirme yolunda yeni bir adım olduğunu değerlendirdi.

Hırvatistan ve Kuzey Makedonya’nın açık sorunları olmadığı gibi, ilişkileri de her geçen gün daha da yakınlaştırdığını söyleyen Plenkoviç, bunun özellikle Kuzey Makedonya’nın bizi müttefik yapan NATO üyesi olmasından sonra böyle olduğuna dikkat çekti.

Hırvatistan’ın Avrupa yolu için Kuzey Makedonya’ya verdiği sağlam desteği yineleyen Plenkoviç, “Eski ve bir zamanlar baş danışmanım olan Vladimir Drobniak’ın artık Hükümetinizin danışmanı olmasına ve kişisel deneyimlerini size aktarmasına özellikle sevindim. Hırvatistan bu yıl AB üyeliğinin onuncu yılını kutlayacak. 2022’de Hırvatistan, Schengen Bölgesi’nin ve Euro Bölgesi’nin bir parçası oldu. Artık bu süreçte tamamen tamamlandı diyebiliriz, bu da bir güvenlik sürecine girmiş olduğumuz anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

AB: Kosova ve Sırbistan normalleşme yolunda ilk adımı attı

Read Next

Saraybosna TMV, öğrencilerinin velileriyle sergi hazırladı