Brüksel’de düzenlenen iki günlük Avrupa Birliği zirvesine katılan Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, komşu ülke Bosna Hersek’teki durumu ve Hırvatistan ve diğer Avrupa ülkelerinin maruz kaldığı yasadışı göç sorununu yorumladı.

Hırvatistan Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Plenkovic Brüksel’deki Avrupa Birliği zirvesinin son gününde yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Sırp Üyesi ve Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı (SNSD) Başkanı Milorad Dodik’in son açıklamalarını kınadı. Ayrıca Hırvatistan Hükümeti’nin Bosna Hersek’in bütünlülüğünü ve bağımsızlığını savunmaya devam edeceğini belirtti. 

Plenkovic, Brüksel’deki tartışma sırasında, üç kurucu halkın Bosna Hersek’in en yüksek siyasi organlarında meşru ve eşit temsilini savunduğunu da sözlerine ekledi.

Yasadışı göç konusuna şu sözlerle cevap verdi: “Eylem planını dolaylı olarak kabul edeceğimiz ülkelerden biri de Bosna Hersek” dedi.

Plenkovic, Hırvatistan sınrını 6.500 Hırvat polisin koruduğunu ve Hırvatistan’ın Schengen için tüm teknik ön koşulları yerine getirdiğini belirtti. Hırvatistan’ın Schengen’deki üyeliğinin artık siyasi karara bağlı odluğunu ve 2022’de yerine getirileceğini beklediğini de açıklamasına ekledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bakan Özer, Kosova’da Maarif ve Elena Gjika okullarını ziyaret etti

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefimize muhakkak ulaşacağız