Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman, stratejik ortak olarak gördükleri Azerbaycan’la ilişkilerini güçlendirmek istediklerini ifade etti.

Gordan Grlic Radman, dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından bugün Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile bir araya geldi.

Görüşmede Bayramov, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan topraklarında mayın temizliği için Hırvatistan’dan cihaz satın aldığını ve iki ülkenin bu alanda iş birliği yapmaya devam edeceğini söyledi. Bayramov, Hırvat şirketlerinin Karabağ’ın yeniden inşasına yönelik projelerle de ilgilendiklerini ve bazı şirketlerin Azerbaycan’ın ilgili kurumlarına tekliflerini ilettiklerini haber verdi.

Azerbaycan’ı Hırvatistan’ın stratejik ortağı olarak tanımlayan Gordan Grlic Radman, Hırvatistan’ın Azerbaycan’la hem siyasi hem de iktisadi ilişkilerini geliştirmeyi hedeflediğini söyledi. Grlic Radman, “İki ülke arasında turizm, enformasyon teknolojileri ve diğer alanlarda iş birliğini genişletme potansiyeli bulunuyor. Ayrıca Azerbaycan ve Hırvatistan arasındaki karşılıklı yatırımların artırılmasını istiyoruz” dedi.

2021’in ilk üç çeyreğinde Hırvatistan ve Azerbaycan arasındaki ticaret, 549,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde iki ülke arasındaki ticaret, 473,2 milyon dolar seviyesindeydi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan ve Suriye sınırlarında 2’si FETÖ, 1’i DEAŞ mensubu 6 kişi yakalandı

Sonraki Haber

Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti entitesi kendi ilaç kurumunu kurmaya hazırlanıyor