Hırvatistan polisi, aralarında hamile kadın ve küçük çocukların da bulunduğu düzensiz göçmenleri uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Bosna Hersek’e göndermeye devam ediyor.

Avrupa basınına yansıyan görüntülerde Bosna Hersek’e zorla gönderilmeye çalışılan göçmenler arasında hamile bir kadın, engelliler ve küçük çocukların olması dikkat çekti.

Görüntülerin paylaşılması, insan hakları savunucularının uzun süredir AB üyesi Hırvatistan’a yönelik ithamlarını da doğruladı.

Batı medyasında çıkan haberlerde, mayıs ayında onlarca göçmenin zorla Bosna Hersek’e gönderildiği bildirildi. Küçük bir bölgede çekilen görüntülerde, 65 civarında göçmenin zorla Bosna Hersek’e gönderildiği görüldü.

Alman medyasında çıkan bir haberde, göçmenler arasındaki hamile bir kadının hikayesine de yer verilirken, kadının Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e yakın bir noktada polis tarafından yakalandığını ve polisin kendisini hastaneye götürmek yerine telefon ve paralarına el koyup Bosna Hersek’e geri gönderdiğini söylediği aktarıldı.

Der Spiegel” tarafından yayımlanan görüntülü bir haberde ise göçmenlerin maruz kaldıklarını kötü muameleye dikkat çekildi. Görüntülerde, iki göçmenin polisler tarafından kırılmış telefonlarını ellerinde tuttukları görüldü.

Afganistan uyruklu olduğunu söyleyen bir göçmen, yanında 7 yaşındaki engelli kardeşinin de bulunduğunu ve Almanya’ya gitmek istediklerini söyledi.

Hırvatistan İçişleri Bakanlığı ise söz konusu görüntülerdeki göçmenlerin ülkeye girişlerinin yasaları uygun bir şekilde engellendiğini savundu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik tutumu net

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te 243 trafik cezası kesildi