Schengen bölgesine giriş ve euroya geçme arifesindeki Hırvatistan, sınırlarında sıkı kontrol uyguluyor. Evrakları eksik olanların ülkeye girişlerine kesinlikle izin verilmiyor.

Hırvatistan, bu sene içerisinde Schengen bölgesine girme hazırlıkları yapıyor. Önümüzdeki seneden itibaren de para birimi olarak euroya geçmeyi planlıyor. Bu nedenle ülkede AB yasaları eksiksiz uygulanmakta.

Sınır kapılarında her araç itinayla kontrol ediliyor. Eksik evrak ve AB gümrük mevzuatı konusunda Hırvat görevliler oldukça hassas. Son yıllarda evrak eksikliğinden dolayı mağdur olan vatandaşlarımızın sayısında artış yaşandı. Evraklarınızı önceden mutlaka kontrol edin.

Sıla Yolu güzergâhı üzerindeki Hırvatistan-Bajakova ve Sırbistan-Batrovci sınır kapıları, en uzun beklemelerin olduğu sınır kapılarından. Alternatif Tovarnik ve İlok olabilir. Tovarnik gümrüğü için Sırbistan’a açılan sınır kapısı Bajakova’dan 5 km önce Nijemci-Lipovac yol ayrımından çıkmanız gerekiyor. Daha sonra Apsevci, Nijemci, Deletovci ve Banovci yerleşim alanlarını geçerek 30 km sonra Tovarnik’e ulaşıyorsunuz. Tovarnik’ten sonra ise Sırbistan’da Sid ve Belgrad levhalarını takip ederek Belgrad otoyoluna tekrar bağlanıyorsunuz. İlok Sınır Kapısı için de Tovarnik şehir merkezinde İlok yönünü takip etmelisiniz.

VİNYET YOK

Hırvatistan’da vinyet uygulaması yok. Otoyollar ücretli. Gişelerde euro ile ödeme yapabilirsiniz. Lübliyana istikametinden gelenler iki ayrı gişede yaklaşık 23.50 euro ödüyor. Maribor istikametinden gelenlerden ise toplam 27 euro tahsil ediliyor. Otoyollarda hız sınırı 130 km. Polis, seyyar ve sabit radarların yanı sıra seyir esnasında sivil plakalı araçlarla da kontrol yapıyor. Otoyol üzerinde gümrük görevlilerinin aracınızı kontrol yetkisi de var.

YOL AYRIMLARINA DİKKAT

Hırvatistan, güney veya kuzey Avrupa yönünden gelen izincilerin birleşme veya ayrılma noktasında kavşak ülke konumunda. Güney Avrupa, Slovenya istikametinden gelenler, Bregana Sınır Kapısı’ndan giriş yaparak Zagreb-Slavonski Brod-Bajokovo güzergâhını takip edecek. Bu yolun uzunluğu 306 km. Kuzey Avrupa, Maribor istikametinden gelenler ise Macelj Sınır Kapısı’ndan giriş yaparak Krapina-Zagreb-Slavonski Brod-Bajakovo güzergâhını kullanacak. Bu yolun uzunluğu ise 352 km.

‘GÖREVLİLERLE TARTIŞMAYIN’

Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan, Schengen bölgesine giriş ve euroya geçiş aşamasında olan Hırvatistan’da AB yasa ve kurallarının sıkı bir şekilde uygulandığını vurgulayarak, vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyardı: “Hırvat gümrük görevlileri, işlemler ve evraklar konusunda oldukça hassas davranıyor. Kurallar herkes için geçerli. Görevliler ile tartışmayın. Trafik kuralarına uyun, yorgun araç kullanmayın. Kendinizin ve yanınızdakilerin emniyeti önceliğiniz olsun. Türkiye’den dönüşlerde yasaklı ve sınırlı maddeler ile eksik evrak karşılaşılan en büyük sorunlardan biri. Yola çıkmadan evraklarınızı ve kişiye özel belgelerinizi kontrol edin.”

ZAGREB MOLA İÇİN İYİ BİR SEÇENEK

Hırvatistan’a kadar uzun bir yol kat ettiniz. Yorgun ve uykulu halde araç kullanmayın. Zagreb, kısa bir mola vermek için güzel bir seçenek olabilir. Otoyoldan çıkarak 15 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz. Başkent Zagreb, tarihi ve turistik bir şehir. Aracınızı park edin. Eski şehir meydanındaki iki saatlik bir yürüyüş size ve beraberinizdekilere iyi gelecektir. Zagreb Katedrali, Ban Jelacic Meydanı ve eski şehir pazarı… Hepsi yan yana. Gezmenizi tavsiye ederiz. Hırvatistan’ın meşhur peynirli böreği ve bir kahve, yolun devamı için enerji depolamanıza yardımcı olacaktır.

hürriyet

Önceki Haber

Bosnalı Sırp lider Dodik, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi’nin sınır dışı edilmesini istedi

Sonraki Haber

Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic, 25. Avrasya Ekonomik Zirvesi’nde konuştu: Ukrayna’daki krizin ekonomik sonuçları ciddi