Hırvat Katolik kilisesinde istismar skandalı

Hırvatistan’ın Rijeka kentinde bulunan Katolik kilisesinin Başpiskoposu Mate Uzinic, kilisede yaşanan cinsel istismar vakalarına ilişkin açıklamada bulundu.

Uzinic, yaşları 6 ila 13 arasında değişen 13 erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunan M.S’nin o dönemde Rijeka’da Teoloji Fakültesi’nde ders verdiğini anlattı.

M.S.’nin 2016 yılında, 1992’de bir çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunmakla suçlandığını anımsatan Uzinic, “Kendisi suçunu itiraf etti. Kilise ile alakalı görevlerine son verildi, fakültede ders vermesi de yasaklandı.” diye konuştu.

Uzinic, 2018 yılında M.S. hakkında yeni suçlamaların ortaya atıldığını hatırlatarak, “M.S., 1987 ile 1994 yılları arasında çok sayıda istismar olayına karıştığını itiraf etti. Yaşları 6 ila 13 arasında değişen 13 erkek çocuğu söz konusu.” dedi.

M.S.’nin Rijeka’daki Katolik kilisesi ile hiçbir bağı kalmadığını söyleyen Uzinic, kendisinin şu anda İtalya’da yaşadığını aktardı.

Öte yandan yerel medyada, M.S.’nin itiraf mektubuna yer verildi.

Hırvat Nacional gazetesi, haberinde, istismar itirafında bulunan M.S’nin aslında bir dönem Rijeka’daki Katolik Teoloji Fakültesi’nin rektörlüğünü yapan Milan Spehar olduğuna dikkat çekti.

Haberde, Spehar’ın 20 Mayıs’ta gazeteye bir itiraf mektubu gönderdiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi.

“Gençliğimde işlediğim günahlar nedeniyle Kutsal Babamızdan beni azletmesini istedim. İşlediğim günahlar, bulunduğum mevkiye yakışmıyordu. Günahlarım için başkalarını suçlamıyorum. Her şeyin sorumlusu benim. Mağdur ettiğim çocuklar için çok üzgünüm. Elimden, beni affetmeleri ve Tanrı’nın açtığım yaraları kapatmasını dilemekten başka bir şey gelmiyor.” 

Haberde, benzer istismar olaylarının Split ve Zadar’daki Katolik Kiliselerinde de yaşandığı iddia edildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan’da ana muhalefet lideri Çipras hükümet kurma görevini kabul etmedi

Read Next

Rusya-RS ilişkileri güçleniyor