Hırvat futbolcuların provokatif “Hersek-Bosna” marşı tepki çekti

2022 FIFA Dünya Kupası dün gece Arjantin’e elenen Hırvatistan’da milli futbolcuların söyledikleri “Hersek-Bosna” marşı Bosna Hersek’te tepkiye neden oldu.

Hırvat futbolcuların çeyrek finalde Brezilya galibiyetinden sonra söyledikleri marş, 2022 Dünya Kupası’ndaki skandallara bir yenisini ekledi. 1991 yılı Kasım ayında Hırvatistan’ın desteğiyle Bosna Hersek’te kurulan ve çok sayıda Boşnak Müslümanın toplama kamplarında tutulmaları ve tecavüz, işkence ve katliamından sorumlu olan sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti’ni yücelten marş, sosyal medyada tepki ve tartışmalara neden oldu. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Sırplar ve Romanlara, 90’lı yıllardaki savaş sırasında ise Boşnak Müslümanlara yönelik katliamlara imza atan aşırı sağcı Ustaşa hareketi ile ilişkilendirilen marşta “Hersek-Bosna”, Hırvatistan’a ait Slavonya, Dalmaçya ve İstra gibi diğer bölgelerle birlikte anılıyor.

Savaş döneminde paralel bir devlet yapılanması olarak ortaya çıkan ve Bosna Hersek’ten ayrılarak Hırvatistan’la birleşmeyi savunan sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti’nin ortaya çıkması ve Hırvat Savunma Konseyi’nin (HVO) kurulmasıyla Orta Bosna ve Hersek bölgesinde Hırvatlar ile Müslümanlar arasında ciddi çatışmalar çıkmıştı. Bölgeyi Müslümanlardan arındırma politikası güden yapılanma, Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanmasıyla resmen ortadan kaldırılana dek Hırvat olmayan nüfusa karşı çeşiti savaş suçlarına imza atmış, Batı’dan gelen insani yardımların Bosna Hersek devleti kontrolündeki kesimlere ulaşmasına engel olmuştu.

Read Previous

Bekteşi: Enerji sektörü istikrarlı ve öyle de kalacak

Read Next

Bulgaristan makamları Hablemitoğlu suikastı faillerinden Göktaş’ın Türkiye’ye iade talebini kabul etti