Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Hırvatistan ziyareti kapsamında bulunduğu Zagreb’de mevkidaşı Gordan Grlic-Radman ile yapılan görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Türk firmalarının Hırvatistan’a ilgisinin arttığını belirterek, “Özellikle inşaat, enerji, turizm gibi farklı alanlarda hem yatırım hem de önemli projeleri üstleniyorlar. Hırvatistan Dışişleri Bakanlığının depremden etkilenen binasının restorasyonun da bir Türk firmasının gerçekleştirecek olmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu söylemek isterim.” ifadesini kullandı.

Hırvat firmalarının da Türkiye’de yatırım yapması için karşılıklı teşvikin önemine işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Savunma sanayi yine potansiyeli olan bir iş birliği alanı. Tüm alanlarda ilişkilerimizi geliştirirken, ekonomi ve konsolosluk alanlarında mevcut mekanizmalarımız var ama son 10,12 yıldır bu toplantıları gerçekleştirmemişiz. Gerek Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) gerekse Ulaştırma Komisyonu ve konsolosluk istişareleri, bunları daha düzenli şekilde gerçekleştirme konusunda hemfikir kaldık.”

Çavuşoğlu, bölgesel ve küresel gelişmeleri de ele aldıklarını aktararak, “Bosna Hersek konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bosna Hersek’in barış, istikrar ve toprak bütünlüğüne desteğimizi bir kez daha vurguladık. Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi ve gıda krizinin aşılması için sarf ettiğimiz çabalar hakkında da bilgi verdim.” ifadelerini kullandı.

İki ülkenin uluslararası platformda her zaman birbirini desteklediği söyleyen Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecimizde Hırvatistan bize her zaman desteklemiştir. Hırvatistan’ın İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) sürecini de biz destekledik. Üyelik müzakerelerini başlatmasından dolayı Hırvatistan’ı canı gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

Önceki Haber

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic: Çavuşoğlu diğerlerine nazaran Aristo

Sonraki Haber

“Türkiye’nin Bosna Hersek’e tutumu açık ve nettir”